PARTNER PORTALU
  • BGK

Wzory nalepek dla pojazdów z napędem elektrycznym, wodorowym i gazowym

  • MIW    12 lutego 2018 - 09:45
Wzory nalepek dla pojazdów z napędem elektrycznym, wodorowym i gazowym
Pojazdy napędzane sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (CNG i LNG), wodorem oraz z napędem elektrycznym będą musiały być oznakowane specjalnymi nalepkami. (fot. pixabay.com)

Pojazdy napędzane sprężonym i skroplonym gazem ziemnym (CNG i LNG), wodorem oraz z napędem elektrycznym będą musiały być oznakowane specjalnymi nalepkami. Ich dystrybucją między kierowców zajmować się będą samorządy – tak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.
Projekt nowelizacji rozporządzenia został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji. Został też przesłany do konsultacji Związkowi Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związkowi Powiatów Polskich oraz Związkowi Gmin Wiejskich RP.

Nowelizacja – jak tłumaczy resort – stanowi dostosowanie przepisów do ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

– Powyższe nalepki będą uprawniały użytkowników pojazdów nimi oznaczonych do korzystania z przywilejów określonych w (…) ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych – czytamy w uzasadnieniu.

Znowelizowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 lipca br. (w zakresie wzoru nalepek dla pojazdów napędzanych gazem ziemnym zacznie obowiązywać po upływie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy o elektromobilności, natomiast w zakresie wzoru nalepki dla odznaczania autobusów zasilanych skroplonym gazem ziemnym rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia).

Nalepki mają być umieszczone wewnątrz pojazdu, w prawym dolnym rogu przedniej szyby (w załącznikach do rozporządzenia przedstawione zostały ich wzory).

Czytaj: Projekt ustawy o elektromobilności: bez opłat za wjazd do centrum miast

Nalepki dla pojazdów elektrycznych lub napędzanych wodorem wydawane będą od 1 lipca 2018 do 31 grudnia 2019 r. Później dla pojazdów tego typu stosowane będą wyróżniające je tablice rejestracyjne (ich wzór ma zostać określony w odrębnym rozporządzeniu).

Jak podaje resort, w unijnych przepisach sprawa oznaczania pojazdów z napędem elektrycznym, gazowym, czy na paliwo wodorowe, nie została ujednolicona. Rozwiązanie podobne do tego, jakie ma obowiązywać w Polce tj. umieszczanie nalepek na przedniej szybie pojazdów stosują m.in. Austria. Niemcy i Francja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.