PARTNER PORTALU
  • BGK

XX Festiwal Nauki w Warszawie potrwa od 24 września do 2 października

  • PAP/MN    21 września 2016 - 20:14
XX Festiwal Nauki w Warszawie potrwa od 24 września do 2 października
Uroczysta inauguracja festiwalu zaplanowana jest na godz. 17 w sobotę 24 września (fot. pixabay.com)

• Ponad 500 wydarzeń z udziałem naukowców i studentów znalazło się w tym roku w programie warszawskiego Festiwalu Nauki.
• Potrwa on od 24 września do 2 października.
• To już 20. edycja jesiennych spotkań z popularyzatorami nauki z wszelkich dziedzin.
Podczas festiwalu nauki atrakcji będzie co nie miara. Przewidziano je na uczelniach, w muzeach całej Warszawy, w instytutach badawczych. Opowieści o nauce przedstawiać będą przedstawiciele zarówno nauk ścisłych, technicznych, jak i humanistycznych. Przewidziano m.in. wykłady o internetowych memach, o dinozaurach, jakie żyły dawniej na ziemiach Polski, czy o hologramach jak z "Gwiezdnych Wojen". Będzie też mowa o zgubnym wpływie autorytetu, początkach muzyki rockowej, a nawet o pracoholizmie.

Festiwal rozpocznie się 24 września. Spotkania z naukowcami będą trwały już od rana, ale uroczysta inauguracja zaplanowana jest na g. 17 w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Wtedy odbędzie się debata "Fale grawitacyjne - największe odkrycie XX wieku?". Naukowcy odpowiedzą na pytania, czym są fale grawitacyjne i jakie są ich źródła, a także wyjaśnią, czy fale grawitacyjne zostały niedawno odkryte, czy może raczej zarejestrowane.

W kolejnych dniach przewidziano debaty m.in. o początkach państwa polskiego, o październiku 1956 r., o meandrach redystrybucji, o relacjach gospodarka-kultura, o Sienkiewiczu i o migracjach.

Jak co roku dzieci od piątego do 12. roku życia oraz ich rodzice skorzystają z atrakcji Festiwalu Małego Człowieka, który odbędzie się w weekend 24 i 25 września. Naukowe atrakcje dla najmłodszych przygotowano na Wydziale Fizyki i Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. W programie znalazło się ponad 50 atrakcji - głównie doświadczeń, w których najmłodsi na własne oczy przekonają się, jak fascynująca może być nauka. Poprzez zabawy, pokazy i zajęcia badacze opowiadać będą w prosty sposób, jak działa świat.

Czytaj też: Noc naukowców w Poznaniu będzie nocą atrakcji

Z kolei 1 i 2 października odbędzie się naukowy Weekend z Kampusem Ochota. 1 października na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego studenci z kół naukowych pokazywać będą m.in. świecące białka, kolorowe wulkany, zdradzą sekrety związane z ludzką krwią, a także opowiedzą, jak tworzy się trójwymiarowe modele mózgu. Z kolei 2 października na Wydziale Geologii UW odbędzie się Piknik Geologiczny. Będzie można poznać bogactwa naturalne Polski, zajrzeć do wnętrza skały, czy zobaczyć przyrodę innych kontynentów.

Festiwal zakończy się debatą z udziałem prof. Michała Hellera "Geometryczne piękno Wszechświata". Prof. Heller jest filozofem i popularyzatorem nauki. W ubiegłym roku podczas Festiwalu Nauki wygrał konkurs o "Złotą Różę". To nagroda dla autora najlepszej polskiej książki popularnonaukowej. Podczas debaty z prof. Hellerem ogłoszone będzie nazwisko tegorocznego laureata tejże nagrody.

Pierwsza edycja warszawskiej imprezy popularyzującej naukę odbyła się w 1997 roku. Był to pierwszy polski festiwal nauki. W ślad za nim powstało ok. 20 festiwali nauki, sztuki i techniki w miastach akademickich w całej Polsce. W minionych latach festiwal gościł od 45 tys. do nawet 75 tys. miłośników nauki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.