PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa ruszają od 3 września

  • PAP/MN    3 września 2016 - 09:56
 Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa ruszają od 3 września
Wydarzenie zostanie zainaugurowane w Szczecinie (fot. wikipedia)

• Zwiedzanie zabytków, wystawy, prezentacje i spotkania autorskie czekają Zachodniopomorskim.
• To niektóre spośród kilkudziesięciu atrakcji zaplanowanych we wrześniu i październiku w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa.
• 3 września w Szczecinie inauguracja akcji.
Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa otworzy wykład "Zamek książęcy w Szczecinie - skarbnica pamięci pokoleń", który wygłosi historyk sztuki i znawca dziejów rodu Gryfitów dr Janina Kochanowska. Po wykładzie szczecinianie będą mieli okazję zwiedzić zamek z przewodnikiem.

Geneza Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa (ZDD) tkwi w idei Europejskich Dni Dziedzictwa - największego w Europie projektu społeczno-edukacyjnego, zapoczątkowanego decyzją Rady Europy w 1991 r. - mówi Maria Witek z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, które koordynuje ZDD. Akcja ma przybliżyć społecznościom lokalnym dziedzictwo kulturowe regionów, m.in. przez niekonwencjonalne prezentacje obiektów zabytkowych, udostępnianie i promowanie tematów, miejsc i obiektów powszechnie nierozpoznanych, nieznanych lub niedostępnych - dodaje.

Wydarzenia w ramach ZDD potrwają do października tak, aby uczestnicy mogli pełniej zaangażować się w akcję - mówi Witek. Jak dodaje, przedsięwzięcie skierowane jest głównie do mieszkańców regionu odkrywających wartość swojego dziedzictwa, ale turyści będą także mile widziani.

"Województwo zachodniopomorskie to teren specyficzny, o szczególnie skomplikowanej historii, dla którego cezura 1945 r. oznaczała przerwanie ciągłości kulturowej, niemalże całkowitą wymianę ludności i długie dziesięciolecia adaptacji, integracji, asymilacji i budowania poczucia tożsamości" - wyjaśnia Witek.

Czytaj też: Rozwój regionów w Polsce jest nierówny, ale od Europy nie odbiegamy

W bogatym programie Dni znaleźć można m.in. wykład nt. budownictwa ryglowego, które jest jednym z czytelnych wyróżników krajobrazu kulturowego Pomorza Zachodniego.

Miłośnikom aktywnego spędzania czasu powinien zainteresować rajd rowerowy do Jarszewa, gdzie zaplanowano zwiedzanie m.in. kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Z kolei Muzeum Narodowe w Szczecinie przygotowało spacer śladami przedwojennego Konsulatu RP, który został powołany w dzisiejszej stolicy Pomorza Zachodniego w 1925 r. w celu reprezentowania spraw polskich w pruskiej Prowincji Pomorze. Chętni dowiedzą się m.in., gdzie mieściła się polska szkółka oraz jak funkcjonował w mieście polski wywiad.

Natomiast w Gozdowicach, gdzie w kwietniu 1945 r. saperzy 1. Armii Wojska Polskiego forsowali Odrę, będzie można m.in. wejść do czołgu-pomnika IS-2 i obejrzeć filmy, które dokumentowały m.in. wkopanie pierwszego słupa granicznego, czy zdobywanie przyczółków na Odrze. Miłośnicy nowszej historii nie powinni też przegapić spotkania nt. historii jeńców wojennych pochowanych w Stargardzie na tamtejszym Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym.

Jedno ze spotkań przybliży mniej znany fakt, że niemiecki Szczecin był ważnym ośrodkiem przemysłu cementowego. Pod koniec dziewiętnastego wieku działały w regionie jedne z największych zakładów w ówczesnych Niemczech.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.