PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: Rozpoczęly się Dni Skandynawskie

  • pt/pap    21 kwietnia 2016 - 18:34
Zachodniopomorskie: Rozpoczęly się Dni Skandynawskie

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek (fot.szczecin.eu)

Spotkania biznesowe, prezentacje kultury skandynawskiej - to program zainaugurowanej w czwartek trzeciej edycji Dni Skandynawskich w Szczecinie.
Miasto ma mocne relacje ze Skandynawią, działa w nim 100 firm z tego regionu świata - zaznaczył prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
Jak mówił prezydent Szczecina, spośród 400 firm skandynawskich funkcjonujących na Pomorzu Zachodnim jedna czwarta ma swe siedziby w stolicy regionu. "To cztery tysiące miejsc pracy w firmach, realizujących projekty głównie eksportowe" - dodał.

W towarzyszącej Dniom konferencji biznesowej bierze udział ponad 200 osób z Polski, Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii, w tym przedstawiciele 80 firm. Z myślą o przedsiębiorcach przygotowano giełdę Business to Business, która ma pomóc w nawiązywaniu kontaktów między nimi.

Dni Skandynawskie to okazja do nawiązania kontaktów w sferach biznesowych - podkreślił Krzystek - ale także szansa na inicjowanie przedsięwzięć edukacyjnych, turystycznych oraz integrację społeczności skandynawskiej uczącej się i pracującej w stolicy Pomorza Zachodniego. Przypomniał, że na szczecińskich uczelniach studiuje wielu Skandynawów.

Jedna z duńskich firm zainteresowała się odbiorem 40 tys. ton rocznie żużlu i popiołów powstałych w wyniku spalania szczecińskich odpadów - poinformował rzecznik Szczecińskiego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Wojciech Jachim. Duńczycy, którzy odwiedzili Szczecin w ramach Dni, złożyli przy okazji wizytę biznesową w tym zakładzie.

Ambasador Królestwa Danii Steen Hommel zaznaczył, że o Szczecinie mówi się jako o "małej Danii" - ze względu na znaczną liczbę inwestujących tu przedsiębiorców. 80 proc. inwestorów skandynawskich w regionie to firmy z tego kraju.

W programie konferencji biznesowej pod hasłem "Wspólna przestrzeń energii" znalazły się m.in. zagadnienia poświęcone sektorowi energii odnawialnych, wytwarzaniu paliw z odpadów organicznych, rozwojowi inteligentnych miast czy szeroko rozumianej ekologii. W obradach udział zapowiedzieli naukowcy i eksperci z krajów skandynawskich oraz z Polski; zaproszono także specjalistów znających programy finansujące działania proinnowacyjne i proekologiczne realizowane przez samorządy i przedsiębiorców.

Dni Skandynawskie to również bogaty program wydarzeń kulturalnych, wśród których znalazły się koncerty, wykłady, pokazy filmów czy atrakcje specjalnie przygotowane dla najmłodszych. Impreza potrwa do 24 kwietnia.

Dni Skandynawskie odbywają się w Szczecinie po raz trzeci. Ich organizatorem jest miasto, a partnerem strategicznym tegorocznej edycji ambasada Norwegii. W 2017 r. wydarzeniu będzie przewodniczyć ambasada Finlandii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.