PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: starosta zapłaci znalazcy U-boota

  • PAP    5 lutego 2016 - 19:07
Zachodniopomorskie: starosta zapłaci znalazcy U-boota
Starosta zaznaczył, że pragnie, by w akcję włączyli się pasjonaci historii, lokalni historycy, a może nawet geolodzy (fot. pixabay)

5 tys. zł nagrody wyznaczył starosta drawski Stanisław Kuczyński za odnalezienie, wydobycie i przekazanie U-boota zatopionego w jeziorze Drawsko. Tej treści ogłoszenie ukazało się m.in. w piątkowej lokalnej prasie.
"Starosta drawski ustanawia nagrodę w wysokości 5000 zł za wydobycie z jeziora Drawsko i przekazanie w uzgodniony sposób Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim wraku historycznej łodzi podwodnej z okresu II Wojny Światowej lub wcześniejszego. Znalazca otrzyma także Statuetkę Odkrywcy. Nagroda może wzrosnąć" - obwieścił starosta na portalu dotyczącym akcji poszukiwania łodzi podwodnej. Jak podkreśla w rozmowie z PAP, sam jest jej pomysłodawcą

Kuczyński, jak mówił, zdaje sobie sprawę, że kwota nagrody nie jest wystarczająca na pokrycie kosztów ewentualnego wydobycia wraku. Jednak przede wszystkim liczy się wyzwanie - przekonuje. Nie jest wykluczone, że nagroda znacząco wzrośnie - zaznaczył.

Nagroda może zostać zwiększona dzięki deklaracjom przekazania darowizny w razie odnalezienia okrętu podwodnego. Taką deklarację będą mogły złożyć przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe lub samorządy w zamian za możliwość zostania sponsorem akcji - tłumaczy starosta.

„Chcemy, aby poszukiwania tajemnic jeziora były prowadzone w sposób profesjonalny i zgodny z prawem, aby dążyły przede wszystkim do poznania naukowej, obiektywnej prawdy” - podkreślił Kuczyński.

Pytany, czy celem akcji nie jest promocja Pojezierza Drawskiego i ściągnięcie w te rejony turystów, starosta mówi, że cieszyłby się, gdyby tak się stało, lecz oprócz odkrycia tajemnic jeziora przede wszystkim liczy na integrację lokalnego środowiska, pojawienie się wspólnej idei i identyfikację mieszkańców z miejscem.

Jak dodał, będą organizowane profesjonalne sesje poszukiwawcze, które zapewnią właściwy nadzór nad badaniami. "Organizację sesji, w których będą mogli wziąć udział poszukiwacze z całego świata, mamy zamiar zlecić odpowiednim podmiotom" – podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.