PARTNER PORTALU
  • BGK

Zachodniopomorskie: trzech nowych członków sieci dziedzictwa kulinarnego

  • PAP/MN    31 sierpnia 2016 - 13:07
Zachodniopomorskie: trzech nowych członków sieci dziedzictwa kulinarnego
Celem sieci jest promocja produkcji oraz sprzedaż lokalnej i regionalnej żywności (fot. pixabay)

• Trzy kolejne firmy z branży przetwórczej dołączyły do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego, która promuje żywność wysokiej jakości.
• Jak informuje Urząd Marszałkowski w Szczecinie obecnie do sieci należy 47 podmiotów.
Wśród członków Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego na Pomorzu Zachodnim są firmy z branży spożywczej, gospodarstwa agroturystyczne, obiekty gastronomiczne i sklepy. Celem sieci jest promocja produkcji oraz sprzedaż lokalnej i regionalnej żywności.

Certyfikaty otrzymał w środę producent piwa połczyńskiego Fuhrmann, Winnica Turnau w Baniewicach oraz Ekologiczne Gospodarstwo Rolne Alicji i Jana Springerów. "Przyjęcie kolejnych gospodarstw i przedsiębiorstwa wzbogaci kulinarną podróż po Pomorzu Zachodnim" - powiedział wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

"Zależy nam na promocji zdrowej żywności, wytwarzanej na podstawie tradycyjnych receptur, bez udziału pestycydów i chemii" - powiedział Jan Springer, który od 2010 r. prowadzi ekologiczną działalność. Jego gospodarstwo promuje przede wszystkim wyroby mięsne oraz owocowe z powiatu gryfickiego.

Czytaj też: Zachodniopomorskie. Odkryto osadę z przełomu epoki brązu i żelaza

"Nasza historia jest bardzo krótka, choć tradycje winiarskie w Baniewicach sięgają na pewno 100 lat " - powiedział Jacek Turnau. "Pierwsze nasadzenia odbyły się w 2010 r., pierwszy zbiór winogron to 2014 r., a pierwsze wina zabutelkowaliśmy w ubiegłym roku" - wyjaśnił. Jak dodał, winnica Turnauów to rodzinna inwestycja, obejmująca zaledwie 20 ha, co sprzyja większej dbałości o jakość produktu.

Certyfikat otrzymał też browar w Połczynie Zdroju, którego tradycje sięgają blisko 200 lat. "To firma z nowoczesną technologią, ale metoda produkcji oraz same receptury są tradycyjne" - zaznacza dyrektor sprzedaży Fuhrmann Andrzej Koprowski. "Piwo to nie tylko kunszt piwowarów, ale przede wszystkim woda, słód oraz chmiel. Nasze Połczyńskie Zdrojowe jest robione nie z wody uzdatnianej, ale z wody, którą czerpiemy z naszej studni głębinowej" - wyjaśnił.

Jak dodał, browar w Połczynie jest jednym z nielicznych w Polsce, które produkują piwo ze słodu jęczmiennego. Wśród produktów znajduje się również piwo miodowe, do którego używa się jednego z produktów regionalnych - miodów drahimskich.

Czytaj też: Cztery firmy chętne na dokończenie spalarni w Szczecinie

Warunkiem przynależności do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego jest wytwarzanie produktów w oparciu o surowce produkowane w danym regionie oraz podanie szczegółowego opisu dotyczącego przygotowania produktu. Restauracje, punkty gastronomiczne i hotele powinny m.in. używać składników i surowców wytwarzanych na Pomorzu Zachodnim i przygotowywać potrawy, które mają historyczne tradycje w regionie.

Członkowie sieci mogą posługiwać się charakterystycznym logo, na którym na błękitnym tle jest biała czapka kucharska. Znak Dziedzictwo Kulinarne Pomorza Zachodniego potwierdza, że żywność nim oznaczona została przygotowana z surowców pozyskanych w województwie zachodniopomorskim, na podstawie tradycyjnych regionalnych receptur i metod.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.