PARTNER PORTALU
  • BGK

Zadbany Zabytek: Kto powalczy o tytuł w 2018 r.?

  • aw    14 stycznia 2018 - 14:15
Zadbany Zabytek: Kto powalczy o tytuł w 2018 r.?
Zabytek Zadbany 2017 - wnętrze kościoła Najświętszej Marii Panny na zamku wysokim w Malborku ( Fot. ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku)

Do 31 stycznia 2018 r. można nadsyłać zgłoszenia w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany. Nagroda jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków.
"Zabytek Zadbany” jest corocznym konkursem ogłaszanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Od 2011 roku podmiotem realizującym procedurę konkursową jest Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID).

Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami, w tym propagowanie najlepszych wzorów renowacji, utrzymania i zagospodarowania zabytkowych obiektów.

Obiekty można zgłaszać w 6 kategoriach:

- utrwalenie wartości zabytkowej obiektu,
- rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe),
- adaptacja obiektów zabytkowych,
- architektura i budownictwo drewniane,
- architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne,
- kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytki.

Do tegorocznej edycji zgłaszać można obiekty, przy których prace ukończono w latach 2013-2017. Natomiast kategoria specjalna, dotycząca właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem, obejmuje co najmniej 10 lat poprzedzających rok złożenia wniosku.

Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 stycznia 2018 r. 

Ogłoszenie listy nominowanych nastąpi do 31 marca 2018 r. (regulamin i karta zgłoszeniowa publikowana jest na stronie internetowej NID). Wyniki konkursu zostaną przedstawione podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Przypomnijmy, w ubiegłorocznej edycji laureatami zostali m.in.: Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku, Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy, Dworzec kolejowy Wieliczka Park 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • SONDM, 2018-03-20 19:19:56

    Więcej informacji na temat konkursu Zabytek Zadbany 2018 możecie uzyskać wchodząc na stronę www Zabytek Zadbany pl Zapraszamy do nawiązania kontaktu.