PARTNER PORTALU
  • BGK

Zagłębiacy chcą integrować ludzi

  • www.esosnowiec.pl (Przemysław Ruta)    6 września 2011 - 14:30
Zagłębiacy chcą integrować ludzi

„Zagłębiacy” to idea, która ma przede wszystkim skupić w jednym miejscu ludzi z regionu po to, by zaakcentować istnienie Zagłębia Dąbrowskiego w województwie śląskim.
„Województwo jest bardzo złożone, różne regiony mają inną historię, inne sympatie, czym innym w różnych częściach województwa ludzie żyją. Stąd wynikają także rozmaite antagonizmy, których świetnym przykładem może być podział na goroli i hanysów. Dlatego właśnie ta różnorodność wymaga zaangażowania społecznego. Jest ona bardzo charakterystyczna dla województwa śląskiego, dlatego tego typu inicjatywy mogą być spoiwem regionu – mówi przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Bogusław Śmigielski.”

Jakie ma cele powstające stowarzyszenie „Zagłębiacy”? Czy to element kampanii wyborczej? A może nowy ruch, któremu uda się zaakcentować naszą obecność w województwie śląskim? Czy pomysłodawcom „Zagłębiaków” uda się zaprosić do współpracy wszystkie środowiska z Zagłębia Dąbrowskiego?

Środowisko związane z zagłębiowską Platformą Obywatelską zakłada właśnie stowarzyszenie pod nazwą „Zagłębiacy”. W jakim celu? To jakaś polityczna przybudówka PO?

„Zagłębiacy” to idea, która ma przede wszystkim skupić w jednym miejscu ludzi z regionu po to, by zaakcentować istnienie Zagłębia Dąbrowskiego w województwie śląskim. Nasze województwo jest bardzo złożone, różne regiony mają inną historię, inne sympatie, czym innym w różnych częściach województwa ludzie żyją. Stąd wynikają także rozmaite antagonizmy, których świetnym przykładem może być podział na goroli i hanysów. Dlatego właśnie ta różnorodność wymaga zaangażowania społecznego. Jest ona bardzo charakterystyczna dla województwa śląskiego, dlatego tego typu inicjatywy mogą być spoiwem regionu. Nie ma sensu się gniewać, obrażać wzajemnie. Sens ma dyskusja, rozmowa, także Zagłębiaków ze Ślązakami. Stowarzyszenie pozwoli na burzenie stereotypów i przede wszystkim na zaakcentowanie istnienia Zagłębia Dąbrowskiego: jego potrzeb, oczekiwań czy chęci współpracy na płaszczyźnie wojewódzkiej.

A czy nie jest tak, że stowarzyszenie „Zagłębiacy” jest tylko ukrytym elementem kampanii wyborczej członków PO. W tym i pana?

To nie jest polityczna inicjatywa. Ruch nie jest budowany przez struktury PO. To jest inicjatywa Piotra Zarzyckiego, oczywiście członka PO, ale drzwi są otwarte dla wielu działaczy. Domysły i oskarżenia zawsze będą, niestety, obecne. Szkoda, że na początku mogą się takie pojawiać. Myślę, że jak się stowarzyszenie rozwinie i jasno określi swoje cele, to właśnie sama działalność organizacji będzie najlepszy argumentem świadczącym o niepolityczności tego przedsięwzięcia. Nie jest to żadna kampania wyborcza. Stowarzyszenie będzie funkcjonować przez lata, a kampania skończy się za kilka miesięcy. Podejmowane przez „Zagłębiaków” inicjatywy przekonają sceptyków o neutralności politycznej tej inicjatywy.

Platforma Obywatelska na poziomie sejmiku wojewódzkiego ściśle współpracuje z Ruchem Autonomii Śląska. Jest Pan członkiem PO i jedną z „lokomotyw” stowarzyszenia „Zagłębiacy”. Nie zakoli w oko RAŚ takie stowarzyszenie?×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.