PARTNER PORTALU
  • BGK

Zakopane - Sucha Hora: Kurs języka słowackiego sposobem na promocję transgranicznych połączeń

  • KDS    3 kwietnia 2018 - 12:30
Zakopane - Sucha Hora: Kurs języka słowackiego sposobem na promocję transgranicznych połączeń
Od lipca powinny ruszyć połączenia autobusowe Zakopane – Sucha Hora – Zverovka w słowackich Tatrach Zachodnich. (fot.shutterstock.com)

Nietypowy sposób na wypromowanie transgranicznych połączeń autobusowych z Zakopanego do Suchej Hory mają przedstawiciele inicjatywy społecznej "Polska - Słowacja - autobusy". Wszystkich zainteresowanych zapraszają na... bezpłatny internetowy kurs języka słowackiego.
  • W lipcu powinny ruszyć transgraniczne linie autobusowe na trasie Zakopane – Sucha Hora – Zverovka w słowackich Tatrach Zachodnich.
  • Organizuje je marszałek województwa małopolskiego oraz Żyliński Kraj Samorządowy.
  • Członkowie inicjatywy społecznej „Polska – Słowacja – autobusy” by wypromować nowe połączenie waśnie rozpoczęli zapisy na bezpłatny kurs języka naszych południowych sąsiadów. 

– W ten sposób chciałbym dodatkowo zachęcić mieszkańców całej Małopolski i nie tylko do zainteresowania się Słowacją i jej językiem, a przy okazji zwiększyć frekwencję naszych samorządowych autobusów – mówi Jakub Łoginow, inicjator kursu i koordynator inicjatywy społecznej. 

Jak tłumaczy, kurs ma formę kilkunastu lekcji, wysyłanych automatycznie subskrybentom w określonych odstępach czasu. Oprócz materiałów dydaktycznych, każdy mail zawiera też kilka ciekawostek na temat Słowacji, jej kultury, ciekawych lecz mało znanych miejsc czy sytuacji społeczno-gospodarczej i politycznej tego kraju. Całość jest pomyślana tak, by w ciągu dwóch – trzech miesięcy nauczyć się podstaw języka i móc wykorzystać tę wiedzę w praktyce. W sam raz w momencie, gdy ruszą transgraniczne autobusy.

Czytaj więcej: Zakopane - Sucha Hora. Autobusem z Małopolski na Słowację od lipca

- Oczywiście język jest na tyle podobny, że w tym przypadku nie mówimy o klasycznej nauce od podstaw, ale raczej o poznaniu podstawowych reguł czy tej części słownictwa, która jest odmienna i niepodobna do polskiego. Bardzo ważne jest poznanie tzw. „fałszywych przyjaciół”, czyli słów brzmiących podobnie jak w języku polskim, ale znaczących coś zupełnie przeciwnego, często wręcz mających znaczenie nieprzyzwoite i przez to będących przyczyną nieporozumień – dodaje Łoginow.

Osoby zainteresowane mogą zapisać się na kurs pod adresem www.porteuropa.eu/slowacki Po zapisie trzeba potwierdzić subskrypcję klikając na mail aktywacyjny, który przyjdzie w mailu systemowym. Od razu po potwierdzeniu przychodzi pierwsza lekcja, a później kolejne w kilkudniowym odstępie. Kurs jest bezpłatny i można się z niego w dowolnym momencie wypisać, klikając w link rezygnacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.