PARTNER PORTALU
  • BGK

Zalewska: Rada ds. młodzieży i dzieci powstanie przy MEN

  • pt/pap    1 czerwca 2016 - 11:14
Zalewska: Rada ds. młodzieży i dzieci powstanie przy MEN
Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku z inicjatywy prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej (fot.sdim.sejm.gov.pl)

• Chcemy byście byli obywatelami Polski, Europy i świata - powiedziała minister edukacji Anna Zalewska podczas XXII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, który jak co roku w Dniu Dziecka zebrał się w parlamencie.
• Zapowiedziała powołanie Rady ds. młodzieży i dzieci przy MEN.
Tematem przewodnim tegorocznej Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży są miejsca pamięci, jako materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.

Młodych ludzi zebranych w sali plenarnej Sejmu przywitał marszałek Marek Kuchciński, który przekazał głos marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży Jakubowi Żebrowskiemu z Zespołu Szkół Salezjańskich im. Księdza Bosko w Łodzi. Ten uderzając trzy razy laską marszałkowską otworzył obrady izby.

Następnie głos zabrali goście specjalni. Jako pierwsza mówiła minister edukacji Anna Zalewska, która zadeklarowała, że chce by polska szkoła była bezpieczna, nowoczesna oraz szanująca przeszłość i tradycję.

Rada do spraw młodzieży i dzieci

"Chcemy razem z waszymi rodzicami byście byli obywatelami Polski, obywatelami Europy, obywatelami świata. Chcemy żebyście świetnie znali matematykę - bo bez niej nie ma XXI wieku - informatykę, język obcy, ale również byście znali polską literaturę i czytali we fragmentach, ale byście w ogóle czytali. Jednocześnie chcemy żebyście znali swoją historię, bo wtedy czujecie sie ważni, dumni i bezpieczni, wtedy potraficie rozmawiać z rodzicami i dziadkami" - powiedziała Zalewska.

"Chcemy z was, młodzieży, uczynić partnera do różnego rodzaju projektów, ustaw" - zaznaczyła.

Poinformowała, że decyzją premier Beaty Szydło powołana została przy Ministerstwie Edukacji Narodowej Rada do spraw Młodzieży i Dzieci. "Wy będziecie stanowić tę radę. Ustalimy z marszałkami jaka będzie procedura wyłaniania co najmniej jednego delegata z każdego województwa" - wyjaśniła. "My potrzebujemy was, a wy potrzebujecie nas" - podkreśliła minister.

Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zauważył, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Jak mówił, kiedy pyta młodzież, które z praw zawartych w Konwencji Praw Dziecka uważa za priorytetowe, 90 proc. z nich wskazuje prawo do wyrażania własnego zdania.

"Młodzi ludzie mają potrzebę i to artykułują - poczucia partnerstwa, bycia wysłuchanym. Często jak kończą się wasze obrady, wy podejmujecie uchwały, wnioskujecie o podjęcie pewnych działań, a ja w wystąpieniach generalnych przypominam o tym, że trzeba się nad nimi pochylić. Życzę wam, żeby ten wasz głos był bardzo mocno słyszalny, ale też cała Polska za waszym przykładem mogła powiedzieć, że stawiamy na młodzież, bo warto" - powiedział Michalak.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński zachęcał zaś młodzież, by była ambasadorami polskiej pamięci. Podkreślał, że gdyby nie pamięć nie istnielibyśmy jako jednostki, społeczeństwo, naród. Zaznaczył, że przeszłość jest źródłem wartości.

"Chciałbym państwa prosić, byście byli ambasadorami polskiej pamięci wobec waszych kolegów w szkołach, ale także ambasadorami przy wszystkich spotkaniach z koleżankami i kolegami z innych państw, którym możecie opowiedzieć polską historię" - podkreślił Kamiński.

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.