PARTNER PORTALU
  • BGK

Zamach w Nicei. Polskie miasta solidaryzują się z ofiarami

  • MN    15 lipca 2016 - 15:58
Zamach w Nicei. Polskie miasta solidaryzują się z ofiarami
Kraków solidaryzuje się z Niceą (fot. Tomasz Stankiewicz/krakow.pl)

Polskie miasta solidaryzują się z ofiarami brutalnego zamachu w Nicei, gdzie rozpędzony samochód w czwartek, 14 lipca, wjechał w tłum ludzi i zabił ponad 80 osób.
W Urzędzie Miasta Poznania została wystawiona księga kondolencyjna. Mogą wpisywać się do niej mieszkańcy, którzy w ten sposób chcą wyrazić solidarność z narodem francuskim w trudnych dla niego chwilach. Wpisy złożyli m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski oraz przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz.

Księga w poznańskim ratuszu będzie dostępna dla mieszkańców w piątek, 15 lipca, do godz. 18, oraz w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 18. Następnie zostanie ona przekazana do konsulatu francuskiego.

Podobnie w Gdańsku pojawi się księga kondolencyjna dla ofiar. Będzie dostępna w poniedziałek, 18 lipca, od godz. 12 w Nowym Ratuszu przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Wszystkich gdańszczan, którzy chcieliby się do niej wpisać, ratusz zaprasza w poniedziałek do godz. 16, we wtorek w godz. 9 -16 oraz w środę, 20 lipca, w godz. 8 -17.

Na znak solidarności i żałoby, flagi na budynku Nowego Ratusza oraz budynku Urzędu Miejskiego w Gdańsku zostały opuszczone do połowy masztu. Oficjalne kondolencje na ręce prezydenta Nicei Philippe’a Pradala złożyli listownie przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Na wrocławskim rynku również opuszczono flagę Francji do połowy masztu, a prezydent miasta Rafał Dutkiewicz złożył kondolencje dla mieszkańców Francji.

Do kondolencji przyłączył się również Kraków. Na znak solidarności z francuską Niceą, budynki ICE Kraków, Tauron Areny Kraków oraz kładka Bernatka przez cały weekend będą podświetlone barwami narodowymi Francji. Przed magistratem zawieszone zostały francuskie flagi z żałobnym kirem.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski napisał też list kondolencyjny skierowany do Ambasadora Francji w Polsce.

Do brutalnego zamachu w Nicei doszło podczas hucznie obchodzonego Dnia Bastylii. Po godz. 22 rozpędzony samochód uderzył w tłum świętujących ludzi. Następnie kierowca zatrzymał pojazd i zaczął strzelać do zgromadzonych na nicejskiej promenadzie mieszkańców i turystów. 

Według ostatnich doniesień, 84 osoby zginęły i ponad 100 zostało rannych. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.