PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarobki doradcy prezydenta to informacja publiczna

  • pt    24 marca 2016 - 22:20
Zarobki doradcy prezydenta to informacja publiczna
Wysokość zarobków doradcy prezydenta to także informacja publiczna - orzekł WSA w Pozaniu (fot.pixabay.com)

• WSA w Poznaniu uznał, że zarobki doradcy prezydenta są jawne.
• Zdaniem sądu doradca to funkcja publiczna.
Radny miejski z Ostrowa Wielkopolskiego Jakub Paduch zwrócił się do prezydenta miasta o podanie wysokości zarobków jego doradcy.

Miasto odmówiło informacji, prezydent uzasadnił, że doradca nie jest osobą pełniącą funkcję publiczną. Radny skierował skargę Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które przyznało rację prezydentowi. Radny nie zgodził się i z tą decyzją i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

Sąd wydał wyrok korzystny dla radnego, zauważył w nim, że wynagrodzenie doradcy prezydenta
miasta jest jawne.

Żądane przez skarżącego informacje mają – zdaniem sądu – charakter informacji publicznej. Dotyczą bowiem sposobu wydatkowania majątku publicznego.

WSA dodał także, że upublicznienie tej informacji nie doznaje ograniczeń. Sąd odniósł się w ten sposób do decyzji SKO, które powoływało się na ograniczenia wynikające z ochrony danych osobowych – ujawnienie zarobków jedynego doradcy pozwala poznać zarobki konkretnej osoby.

Zdaniem WSA to ograniczenie nie odnosi się do osób pełniących funkcje publiczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • dr PIotr Sitniewski, 2016-04-11 20:51:32

    radny nie mógł skierować skargi do SKO tylko odwołanie od decyzji, ale jeśli dowołanie od decyzji tzn ze prezydent uznał to za inf. publiczne b tylko to jest warunkiem wydania decyzji odmownej. Skargę składa się do WSA nie do SKO. Redakcjo droga - wyłapujcie tego typu błędy merytoryczne. Poza tym ni...e podaliście żadnej sygnatury wyroku, czemu?  rozwiń
  • Janek, 2016-03-26 17:53:09

    Temat bardziej na luzie : kronikaodkrywcow.pl