PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarząd Gmin Wiejskich RP o projekcie ustawy o świadomej prokreacji

  • MIW    15 lutego 2018 - 08:38
Zarząd Gmin Wiejskich RP o projekcie ustawy o świadomej prokreacji
Projekt ustawy zakłada dofinansowanie antykoncepcji oraz nacisk na edukację seksualną od pierwszych lat nauki w szkole podstawowej (fot. Pixabay.com)

Projekt nie zawiera skutków oceny regulacji i dość powierzchownie odnosi się do finansowania realizacji zakładanych zadań i przedsięwzięć – tak można streścić opinię zarządu Związku Gmin Wiejskich RP w stosunku do poselskiego projektu ustawy o świadomej prokreacji.
Projekt ustawy o świadomej prokreacji przedstawiła w październiku ub. roku Nowoczesna. Zakłada on możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia po odbyciu konsultacji z psychologiem, zapewnienie opieki psychologicznej kobiecie po aborcji, dofinansowanie antykoncepcji oraz nacisk na edukację seksualną od pierwszych lat nauki w szkole podstawowej.

Zarząd ZGWRP wskazuje na zapisy z art. 3, 4 i 5 projektu ustawy, gdzie mowa jest m.in. o powinnościach ciążących na samorządach, podkreślając, że należy sprecyzować, jakiego charakteru mają być zakładane działania.

Czytaj: Łódź. Milion złotych na in vitro

- Czy mają to być zadania własne samorządów, czy też zlecone przed administrację rządową? W obu przypadkach należy wskazać źródło i sposób ich finansowania. Tego niestety w projekcie brak, a wymagać to może znacznych nakładów – czytamy w opinii. Związek zwraca uwagę, że podobny problem (tj. finansowy) dotyczy art. 6 projektu, w którym mowa jest o zadaniach oświatowych realizowanych w sieci szkolnej. Dlatego też zapytuje, czy te zadania będą uwzględnione w subwencji oświatowej bądź sfinansowane zostaną z dotacji celowej.

- W zakresie pozostałych zapisów projektu Zarząd ZGWRP nie wypowiada się, ponieważ dotyczą one sfer leżących poza statutową działalnością Związku – kończy swoje pismo związek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.