PARTNER PORTALU
  • BGK

Zarządca Spodka i MCK przygotowuje się do szczytu klimatycznego

  • PAP/JS    23 stycznia 2018 - 19:00
Zarządca Spodka i MCK przygotowuje się do szczytu klimatycznego
Blisko dwutygodniowy szczyt COP24 odbywał się będzie w Katowicach w dniach 3-14 grudnia br. (fot. mat. pras.)

Od kilku miesięcy PTWP Event Center, zarządca katowickiego Spodka i połączonego z nim Międzynarodowego Centrum Kongresowego (MCK), przygotowuje się do grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w tym mieście. Wyznaczył specjalny zespół i kontraktuje już pierwsze usługi.
  • Według informacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz władz Katowic z początku stycznia br. organizacja grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach będzie kosztowała ponad 140 mln zł.
  • Według szacunków resortu środowiska na katowicki szczyt może przyjechać ponad 30 tys. osób reprezentujących blisko 200 państw świata.
  • Spodek i MCK wraz z otaczającym je terenem prawdopodobnie na kilka tygodni przed szczytem zostaną wyłączone z normalnego użytkowania.

Jego przedstawiciele we współpracy z samorządowcami z Katowic obserwowali m.in ubiegłoroczny szczyt klimatyczny w Bonn. Obecnie uczestniczą w rozmowach poprzedzających zawarcie stosownych porozumień, m.in. z Ministerstwem Środowiska i samorządem Katowic.

Blisko dwutygodniowy szczyt COP24 odbywał się będzie w Katowicach w dniach 3-14 grudnia br. Zostanie zorganizowany w oparciu o dwa połączone ze sobą, należące do samorządu Katowic obiekty: halę Spodek oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Od 2016 r. zarządza nimi firma PTWP Event Center.

Formalne strony organizacji w Katowicach konferencji klimatycznej COP24 określa przygotowany przez ministra środowiska projekt "ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w Rzeczypospolitej Polskiej". Przyjęty w piątek przez Senat projekt w poniedziałek trafił do podpisu prezydenta.

Na gruncie ustawy ministerstwo zawrze porozumienie z samorządem Katowic, określające m.in. szczegółowy podział zadań związanych z organizacją szczytu. Dalsze porozumienia zostaną zawarte m.in. z szeregiem podmiotów zaangażowanych w wydarzenie; wśród nich z operatorem obiektów, w których odbywał się będzie szczyt. Jak powiedział prezes grupy PTWP Wojciech Kuśpik, szczegółowe uzgodnienia w tej sprawie są właśnie prowadzone.

"Jesteśmy teraz w dialogu i z Ministerstwem Środowiska, i z ONZ i z miastem Katowice. Tego typu impreza to ogromne wyzwanie organizacyjne dla miasta, istotne wyzwanie dla operatora. Wymogi związane m.in. z dostosowaniem obiektów są duże, (…) trwają więc intensywne prace mające na celu dostosowanie obiektów i ich terenu do szczytu klimatycznego. Przy każdej imprezie trzeba niektóre rzeczy dobudować czy zmienić - a przy tej szczególnie" - zasygnalizował Kuśpik.

Jak zaznaczył, z tego też względu Spodek i MCK wraz z otaczającym je terenem prawdopodobnie na kilka tygodni przed szczytem zostaną wyłączone z normalnego użytkowania.

Pytany o zbieranie doświadczeń dotychczasowych polskich organizatorów szczytów klimatycznych ONZ (w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie) prezes PTWP Event Center Marcin Stolarz wskazał, że w czasie tego drugiego wydarzenia sam pracował na Stadionie Narodowym.

"Mam więc wiedzę, jak to wygląda od strony funkcjonowania tego typu obiektów" - zapewnił, dodając, że na warszawskim szczycie pracowały też inne firmy współpracujące dziś z PTWP Event Center. "Od sześciu miesięcy pracuje już u nas dedykowany do tego zespół. Mieliśmy kilka wizyt ONZ. Rozwiązujemy wyzwania, które na bieżąco pojawiają się, już pewne rzeczy kontraktujemy pod kątem COP24" - zaznaczył Stolarz.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.