PARTNER PORTALU
  • BGK

Zgromadzenie Narodowe, rocznica chrztu Polski, Duda: Chrzest Mieszka I to najważniejsze wydarzenie w dziejach Polski

  • PAP/AT    15 kwietnia 2016 - 12:59
Zgromadzenie Narodowe, rocznica chrztu Polski, Duda: Chrzest Mieszka I to najważniejsze wydarzenie w dziejach Polski

Prezydent Andrzej Duda w czasie okolicznościowego przemówienia. (fot.:twitter.com/mmagierowski)

• Posłowie i Senatorowie spotkali się w Poznaniu 15 kwietnia na uroczystym Zgromadzeniu Narodowym.
• Powodem spotkania jest 1050 Rocznica Chrztu Polski.
• Chrzest Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa - powiedział prezydent.
- Chrzest księcia Mieszka I jest najważniejszym wydarzeniem w całych dziejach państwa i narodu polskiego (...). Decyzja naszego pierwszego, historycznego władcy zdecydowała o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju - powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek (15 kwietnia) w orędziu podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Jak ocenił, to chrześcijańskie dziedzictwo po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i każdego z Polaków.

- To właśnie miał na myśli Ojciec Święty, nasz Jan Paweł II, kiedy mówił, że nie można bez Chrystusa zrozumieć dziejów Polski - zaznaczył Duda.

Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda w orędziu podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego. Udało się zbudować wspólnotę na fundamencie wiary - podkreślił.Prezydent mówił, że w 966 roku Polska "narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia".

Czytaj też: Już Mieszko chciał do Europy

- Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla nas i dla siebie jako wspólnota narodowa i polityczna - powiedział Duda.

- Przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: "my Polacy". Powiedzieliśmy wtedy "tak" wolności i samostanowieniu. Powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi budować naród i dbające o jego dobrobyt własne państwo, tworzyć je, bronić, a gdy trzeba ginąć za nie" - mówił prezydent.

- Nie było przesądzone, że się uda, że powstanie wspólnota, ale udało się. Udało się ją zbudować na fundamencie wiary, która od tego czasu wrosła na stałe w naszą tożsamość, stając się w procesie dziejów często najważniejszą i ostatnią tarczą wolności i solidarności - powiedział prezydent.

Gdy nasi wrogowie próbowali zniszczyć państwo i Kościół, aby rozsadzić fundamenty naszej tożsamości, to naród przeciwnie - zapełniał świątynie, szukając tam wspólnoty - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

- Przyjmując chrzest nasi przodkowie wyznaczyli rdzeń, wokół którego kształtował się wspaniały polski naród - podkreślił prezydent w piątek w orędziu podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu.

- I gdy było wyjątkowo źle, gdy nasi wrogowie próbowali zniszczyć państwo i Kościół, aby rozsadzić fundamenty naszej tożsamości, to naród przeciwnie - zapełniał świątynie, tam szukając wspólnoty, udowadniając też ponadczasową mądrość decyzji przodków - mówił.KOMENTARZE (2)

  • SokołowskaKubikIrenapoeta, 2016-04-15 17:27:41

    To jest wielkie historyczne wydarzenie.
  • BCB, 2016-04-15 15:51:32

    Piękne przemówienie ,brawo dla naszego Prezydenta !