PARTNER PORTALU
  • BGK

Zjazd Miast Piłsudskiego: 16 miast podpisało się pod deklaracją o kultywowaniu pamięci o marszałku

  • PAP/MN    22 września 2017 - 16:48
Zjazd Miast Piłsudskiego: 16 miast podpisało się pod deklaracją o kultywowaniu pamięci o marszałku
Piątkowy Zjazd zainicjował w Łodzi dwudniowe "Spotkanie z Piłsudskim". (fot. uml.lodz.pl)

Prezydenci i reprezentanci 16 miejscowości, m.in. Gdyni, Częstochowy, Chełma, Opoczna, Lublina, Krakowa, Łodzi, wzięli udział w pierwszym Zjeździe Miast Piłsudskiego.
• W konferencji poświęconej dziedzictwu marszałka wzięli udział przedstawiciele miast, które łączy honorowe obywatelstwo nadane Józefowi Piłsudskiemu.

• Wspólnie zadeklarowali oni "współpracę w krzewieniu tradycji niepodległościowych".

• Piątkowy Zjazd zainicjował w Łodzi dwudniowe "Spotkanie z Piłsudskim".

"My reprezentanci miast Józefa Piłsudskiego deklarujemy współpracę w krzewieniu tradycji niepodległościowych, czynu legionowego oraz kultywowaniu pamięci o dziele i spuściźnie pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego" - można przeczytać w Deklaracji Miast Piłsudskiego, pod którą w piątek swoje podpisy złożyli prezydenci i reprezentanci 16 miejscowości, m.in. Gdyni, Częstochowy, Chełma, Opoczna, Lublina, Krakowa oraz Łodzi.

Przedstawiciele miast Piłsudskiego zadeklarowali także, że będą "zachęcać społeczności swoich miast do czynnego włączania się w tradycyjne obchody, kreowanie nowych form tożsamości narodowej i lokalnej oraz kształtowanie postaw obywatelskich". Jednocześnie zobowiązali się do współdziałania i wymiany doświadczeń "w budowie nowoczesnego patriotyzmu w duchu idei i wartości twórców niepodległej Polski w 1918 roku".

Czytaj też: Smart City: Gdańsk z certyfikatem jak Londyn, Paryż i Berlin

Podpisany akt zostanie wyeksponowany w Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku. Jak podkreślił dyrektor placówki Krzysztof Jaraczewski, będzie ona znakiem dla odwiedzających to miejsce, że należy ono do wszystkich "niezależnie od poglądów, jako wspólne dziedzictwo". "W statucie, ręką córki marszałka zapisano, że mamy szanować ludzi o różnych poglądach. Mam nadzieję, że ta deklaracja będzie to podtrzymywać. Będziemy budować radosny - nie tylko poważny - stosunek do naszego kraju" - zaznaczył.

Pokazywanie patriotyzmu nie tylko przez pryzmat martyrologii narodu, ale też radości i dumy z odzyskania niepodległości to także cel prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej. "Deklaracja jest zobowiązaniem do pamiętania o tamtych czasach, o tym jak ważną postacią w historii Polski niepodległej był marszałek Józef Piłsudski. Ale to też zobowiązanie do współpracy - tym aktem zainicjowaliśmy wspólnotę miast Piłsudskiego. W dzisiejszych czasach powinniśmy szukać tego, co nas łączy, a nas - miasta, które podpisały się pod deklaracją - łączy fantastyczny honorowy obywatel" - podkreśliła Zdanowska.

Czytaj też: Brytyjski dziennik wskazał dwa polskie miasta, które trzeba odwiedzić 

Łódzki magistrat, który był organizatorem Zjazdu, dotarł do 31 polskich miast, które nadały honorowe obywatelstwo Piłsudskiemu lub też uczciły go w inny, wyjątkowy sposób. Przedstawiciele miast, historycy i działacze organizacji społecznych wzięli w piątek udział w konferencji "Dziedzictwo Marszałka i jego małe ojczyzny".

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.