PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmiany w gospodarce odpadami. Lublin już rozpoczął kampanię informacyjną

  • KDS    31 października 2017 - 08:00
Zmiany w gospodarce odpadami. Lublin już rozpoczął kampanię informacyjną
W Lublinie pojawią się m.in. bilbordy informujące o nowych zasadach segregacji śmieci (fot. tarnow.pl)

Lublin wystartował z kampanią informacyjną dotyczącą przyszłorocznych zmian w gospodarce komunalnej. Już w listopadzie w mieście pojawi się 20 bilbordów przypominających o nowych przepisach.
• Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów zaczną obowiązywać od 1 lipca 2018 roku.

• Mieszkańcy otrzymają cztery nowe pojemniki oznaczone kolorami przypisanymi do rodzaju frakcji (papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale oraz odpady biodegradowalne). 

• By zmiany weszły w życie bez większych problemów, Lublin rozpoczął kampanię informacyjną dotyczącą nowego systemu segregacji. Akcja będzie realizowana przez cały następny rok.

- Już z początkiem listopada w 20 lokalizacjach pojawią się bilbordy informujące o zmianie zasad selektywnej zbiórki wraz z nową kolorystyką pojemników. Plakaty z informacjami pojawią się także w autobusach komunikacji miejskiej. Zostaną także przygotowane ulotki i plakaty, które z początkiem przyszłego roku trafią do wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości - wymieniają urzędnicy. 

Ponadto, w przyszłym roku odbędą się spotkania w poszczególnych dzielnicach miasta z konkursami i zabawami ekologicznymi tzw. ekoplenery, a 1 lipca 2018 r. duży piknik ekologiczny w centrum miasta. Umowy, które obowiązują w tej chwili stracą ważność 30 czerwca. Wcześniej miasto ogłosi przetarg na wybór firm, które odbiorą śmieci od mieszkańców.

-----BACKROUND-------

Dodatkowo na najbliższej sesji rady miasta (16 listopada 2017) pod głosowanie trafi projekt zmian w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie oraz określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości z terenu Lublin i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Czytaj więcej: Spalarnia śmieci w Gorlicach: zebrano tysiąc podpisów przeciwko budowie

Zmiany będą dotyczyły przede wszystkim:
• rozdzielenia frakcji suchej na: papier i tekturę, szkło oraz łącznie: metale i tworzywa sztuczne oraz ich zbierania w odpowiednich pojemnikach lub workach w kolorach wskazanych w rozporządzeniu,
• wydzielenia bioodpadów (odpadów kuchennych),
• zmiany częstotliwości odbioru poszczególnych frakcji odpadów,
• zweryfikowania częstotliwości mycia i dezynfekcji pojemników.

- Lublin od lat osiąga wymagane poziomy odzysku i ograniczenia składowania. Aktualnie w naszym mieście wynosi on 95 procent, a ilość selektywnie zbieranych oraz poddawanych recyklingowi odpadów z roku na rok rośnie - podkreślają urzędnicy. 

Obecnie w Lublinie funkcjonuje 17,7 tys. gospodarstw w zabudowie jednorodzinnej oraz 119,5 tys. gospodarstw w zabudowie wielorodzinnej, z których odbierane są śmieci. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.