PARTNER PORTALU
  • BGK

ZMP apeluje do Beaty Szydło o odrzucenie ustawy o NGO-sach. Organizacje stracą na zmianach

  • KDS    3 lipca 2017 - 15:58
ZMP apeluje do Beaty Szydło o odrzucenie ustawy o NGO-sach. Organizacje stracą na zmianach
Samorządy działające w ZMP nie godzą się na zmiany, jakie w NGO chce wprowadzić rząd (fot. zmp.poznan.pl)

Samorządowcy działający w Związku Miast Polskich krytycznie ocenili nowy projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. - Już pobieżna lektura nowej wersji projektu pozwala stwierdzić, że jest on – podobnie jak poprzedni – nie do przyjęcia - ostro komentują. Dołączają się do apelu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, by premier nie przyjmowała projektu w tej wersji. Ich zdaniem będzie miał negatywne konsekwencje dla organizacji pozarządowych.
• Zarząd Związku Miast Polskich w piątek (30 czerwca) zebrał się na posiedzeniu w Szczecinku. 

• Jednym z efektów tego spotkania jest wydane oświadczenie w sprawie projektu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Samorządowcy podpisali się też pod listem otwartym, który w tej sprawie wystosował Zarząd Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

• - To do pani pretensje kierować będą organizacje i społecznicy, którym tak wiele obiecano podczas spotkań promujących Centrum, odbywających się na przełomie roku - piszą w liście do Beaty Szydło. 

Członkowie ZMP przyznają, że zaskoczyło ich tak nagłe podanie nowego projektu ustawy. W oświadczeniu zaznaczają, że poprzednia wersja została negatywnie zaopiniowana przez organizacje pozarządowe i samorząd terytorialny. W ich opinii nowa również jest nie do przyjęcia, dlatego sprzeciwiają się zarówno zapisom, jak i trybowi wprowadzania tego projektu. 

- Projekt ustawy o Narodowym Centrum przygotowany został bez opracowania jego założeń, a co za tym idzie bez ich konsultacji, co nie pozwoliło na wyrażenie opinii organizacjom w kluczowych dla powstawania projektu etapach - piszą w liście skierowanym do Szydło członkowie Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

Czytaj więcej: Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego: NGO-sy apelują do premier Beaty Szydło

W oświadczeniu przypominają, że już w trakcie rozmów o pierwszym projekcie, które odbyły się podczas styczniowego posiedzenia Zarządu ZMP w Warszawie wskazywano na centralizację współpracy administracji rządowej z NGO, nierespektowanie zasady pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, uczciwej konkurencji. Rekomendowano wtedy pogłębioną, opartą na szerokim dialogu ze środowiskiem pozarządowym, dyskusję na temat rozwiązań problemów i wspólne opracowanie mechanizmów mogących mieć wpływ na rzeczywistą poprawę kondycji sektora.

- Już pobieżna lektura nowej wersji projektu pozwala stwierdzić, że jest on – podobnie jak poprzedni – nie do przyjęcia ostro komentują.

ZMP przypomina, że po opublikowaniu gotowego projektu ustawy, organizacje pozarządowe zgłosiły długą listę uwag dotyczących zarówno samej idei powołania Centrum, jak i szczegółowych rozwiązań zawartych w projekcie. Wątpliwości mieli też członkowie Rady Ministrów, a także Rządowego Centrum Legislacji uznającego projekt za legislacyjnie wadliwy w swoim 17-stronicowym dokumencie. 

Czytaj więcej: Adam Lipiński zapowiada raport z konsultacji ws. Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

- To wizerunek pani premier obciążać będzie działalność nowej agencji. To do pani pretensje kierować będą organizacje i społecznicy, którym tak wiele obiecano podczas spotkań promujących Centrum, odbywających się na przełomie roku. Dotyczy to w szczególności zapowiedzi finansowania dziesiątek tysięcy małych, lokalnych organizacji pozarządowych pełniących istotne społeczne funkcje. Już dziś widać, że obietnice te jak i oczekiwania organizacji obiektywnie nie mogą zostać spełnione - możemy przeczytać w liście do Beaty Szydło. ×
KOMENTARZE (1)

  • obywatel miasta, 2017-07-03 19:56:23

    Może w końcu skończy się promowanie dysfunkcji społecznej?