PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek Gmin Pomorskich obchodzi 25-lecie. "Proponujemy konkretne zmiany legislacyjne"

  • pt    5 lipca 2017 - 12:11
Związek Gmin Pomorskich obchodzi 25-lecie. "Proponujemy konkretne zmiany legislacyjne"
Członkowie ZGP na wspólnej fotografii (fot.pomorskie.pl)

87 gmin obejmujących ponad 750 tys. mieszkańców należy do Związku Gmin Pomorskich, który działa już od ćwierć wieku. To najstarsza i największa organizacja zrzeszająca jednostki samorządu terytorialnego działająca na Pomorzu.
• Związek Gmin Pomorskich powstał w 1992 r. jako Pomorskie Stowarzyszenie Gmin Wiejskich. 

• Pierwszą siedzibą związku była... Bruksela.

• Celem powołania organizacji było, i nadal pozostaje, reprezentowanie i obrona wspólnych interesów zrzeszonych jednostek samorządowych oraz wspieranie idei samorządu terytorialnego.

Działania związku skupiają się na prowadzeniu mediacji w sprawach spornych pomiędzy gminami a władzą rządową i samorządową, proponowaniu projektów ustaw oraz aktów prawnych, które mają wpływ na życie mieszkańców regionu.

Warto dodać, że pierwszą siedzibą związku była... Bruksela, obecnie jest nią Gdańsk.

Propozycje te dotyczą m.in. dodatków do wynagrodzeń dla nauczycieli, zezwoleń na usuwanie drzew czy chociażby możliwości wytwarzania odnawialnej energii przez gminy.

 - Proponujemy konkretne zmiany legislacyjne w ustawach. W tej kadencji samorządu jest to już 30 projektów zmian ustawowych, spora część weszła w życie - podkreśla Błażej Konkol, prezes zarządu Związku Gmin Pomorskich, wójt gminy Trąbki Wielkie.

- Ponadto, współpracujemy z uczelniami, część uczelni, z którymi podpisaliśmy porozumienie, udziela bonifikaty w opłacie czesnego dla mieszkańców gmin stowarzyszonych - dodaje.

Plany na przyszłość

Jubileusz 25-lecia działalności to czas na podsumowanie osiągnięć, ale też dobra okazja do zastanowienia się nad tym, co dalej.

- Chcemy utrzymać pozycję lidera jako stowarzyszenie, żeby nadal była to instytucja, która ma znaczący głos w regionie - mówi Konkol.

- Organizacji samorządowych jest więcej, ale one dotyczą części gmin, nie obejmują wszystkich. My staramy się stworzyć organizację, która będzie łączyć gminy miejskie i wiejskie, bogatsze i biedniejsze, aby budować zrównoważany rozwój dla wszystkich – dodaje prezes Konkol.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.