PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek Gmin Śląska Opolskiego przeciw ograniczaniu kadencji

  • pt    3 marca 2017 - 06:46
Związek Gmin Śląska Opolskiego przeciw ograniczaniu kadencji
Prezes Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego Czesław Tomalik (fot.facebook)

• Związek Gmin Śląska Opolskiego przyjął stanowisko wyrażające sprzeciw wobec zapowiedzi lidera Prawa i Sprawiedliwości wprowadzenia dwukadencyjności liczonej wstecz.
• Pamiętajmy, że wspólnota samorządowa to ogół mieszkańców, a nie wierny aparat polityczny tępo wykonujący polecenia władzy centralnej – piszą samorządowcy.
- Jako samorządowcy wyrażamy sprzeciw wobec zapowiedzi destrukcyjnych zmian w ordynacji wyborczej do samorządów. Zmiany polegałyby na wprowadzeniu dwukadencyjności liczonej wstecz do ustawy - Kodeks wyborczy – napisano w stanowisku.

Zdaniem opolskich samorządowców propozycję lidera Prawa i Sprawiedliwości to objaw lekceważenia wyborców i ich świadomych wyborów.

- To mieszkańcy - członkowie wspólnoty samorządowej dokonując wyboru najlepszego kandydata nie tylko udzielają mu mandatu zaufania, ale w przypadku wyborów na kolejną kadencję dokonują weryfikacji i oceny dotychczasowej pracy i wyników działalności. Wybory jednomandatowe w okręgach wyborczych to głosowanie na człowieka - najlepszego kandydata. Proponowane zmiany to pozbawienie Polaków swobody wyboru przy jednoczesnym napiętnowaniu włodarzy, którzy pełnią swoją funkcję dwie lub więcej kadencji. W zawoalowany sposób próbuje się ograniczyć czynne prawo wyborcze każdego z nas – czytamy.

Jak piszą autorzy stanowiska eliminowanie dobrych, sprawdzonych i doświadczonych samorządowców jest jawnym przejawem niszczenia samorządności, a wszechobecne próby centralizacji zadań powierzonych samorządom to pośrednio odbieranie inicjatywy z rąk obywateli i zamach na niezależne od władz publicznych ukształtowane przez lata społeczeństwo obywatelskie.

Zdaniem samorządowców ewentualne dyskusje na temat kadencyjności odbywać się powinny w sposób transparentny przy aktywnym udziale samorządów, a zmiany ustrojowe nie powinny dać nawet cienia wątpliwości czy nie są przypadkiem próbą manipulacji, by ordynacja wyborcza korzystna była tylko dla jednej słusznej opcji.

Jak napisano: - Proponowane rozwiązanie wykluczające obecnie pełniących funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów, polegające na pozbawieniu biernego prawa wyborczego gwarantowanego przez Konstytucję oraz naruszenie fundamentalnej zasady nie działania prawa wstecz jest niczym innym jak niszczeniem demokratycznych wartości i zasad.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.