PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek Województw RP: nie manipulujmy kadencyjnością

  • pt    9 marca 2016 - 10:10
Związek Województw RP: nie manipulujmy kadencyjnością
Zdaniem ZWRP podział województw na mniejsze nie jest receptą na wzrost przychodów, ani tym bardziej spadek wydatków. (fot.zwrp.pl)

• Zgromadzenie Ogólne Związku Województw RP wyraziło stanowczy protest przeciwko dokonywaniu jakichkolwiek zmian terytorialnych województw.
• Związek protestuje także przeciwko planowanemu ograniczeniu sprawowania funkcji przez marszałków województw, starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch kadencji.
Związek Województw RP zaapelował do parlamentu i rządu RP o niepodejmowanie jakichkolwiek pochopnych działań godzących w integralność województw oraz o zaniechanie manipulowania kadencyjnością organów samorządu terytorialnego.

- Wobec niepokojących zapowiedzi ze strony niektórych parlamentarzystów i członków rządu o planowanych zmianach w podziale terytorialnym kraju, Zgromadzenie Ogólne Związku Województw RP wyraziło stanowczy protest przeciwko dokonywaniu jakichkolwiek zmian terytorialnych województw - czytamy w stanowisku ZWRP.

Jak podkreślają samorządowcy z województw „dobra zmiana to zmiana poprzedzona wnikliwą analizą funkcjonujących rozwiązań i istniejących potrzeb, umożliwiająca postawienie prawidłowej diagnozy i prowadząca do znalezienia obiektywnie najlepszych rozwiązań. Podział terytorialny kraju to kwestia ustrojowa państwa - fundament, który powinien być traktowany z należną mu powagą i uwagą, nie sposób przy tym pominąć głosu mieszkańców oraz reprezentujących ich samorządowców”.

ZWRP przypomina, że po przeszło 16 latach województwa zbudowały swoją tożsamość regionalną, dla mieszkańców stały się małymi ojczyznami, a demokratycznie wybierane władze od pięciu kadencji poradziły sobie z wieloma problemami i efektywnie wykorzystały szanse rozwojowe, jakie przyniosły fundusze unijne.

- Niekwestionowana potrzeba jeszcze większej absorpcji środków unijnych nie powinna jednak przesłaniać istoty działania samorządów województw, dla których wydawanie środków unijnych jest tylko jednym z zadań. Dobrze funkcjonujące samorządy wojewódzkie to żywe organizmy z dobrze zorganizowanymi przewozami regionalnymi, utrzymanymi drogami wojewódzkimi i urządzeniami wodnymi, dostępną opieką zdrowotną, instytucjami kultury i jednostkami oświaty – czytamy w proteście.

Zdaniem samorządowców podział województw na mniejsze nie jest receptą na wzrost przychodów, ani tym bardziej spadek wydatków, do tego potrzebne są gruntowne zmiany w systemie finansowania samorządów, o co Związek Województw RP apeluje od lat do kolejnych rządów.

Członkowie związku przypominają, że oficjalnym uzasadnieniem konieczności podziału województw jest między innymi chęć zapewnienia lepszego dostępu do środków europejskich po 2020 r., ale ich zdaniem proponowane działania nie przyczynią się jednak do osiągnięcia tego celu, a wręcz doprowadzą do zmniejszenia dostępności środków europejskich.

- Zmiany w podziale administracyjnym w trakcie realizacji regionalnych programów  operacyjnych spowodują konieczność ich renegocjacji z Komisją Europejską a także innych dokumentów związanych z ich realizacją. Spowoduje to opóźnienia w wykonywaniu programów realizowanych ze środków unijnych, a nawet ich całkowite wstrzymanie – podkreślają autorzy stanowiska.

Związek Województw protestuje także przeciwko planom ograniczania sprawowania funkcji przez marszałków województw, starostów, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do dwóch kadencji. Zdaniem samorządowców doświadczenie, wiedza i długoletnie sprawowanie wymienionych funkcji nie mogą być karane przez ustawodawcę.

- Wykluczenie osób sprawujących od wielu lat kierownicze funkcje, jest nieodpowiedzialnym i szkodliwym dla samorządu pomysłem. To mieszkańcy powinni decydować, czy chcą wspomniane funkcje ponownie powierzyć osobom dotychczas związanym z samorządem. Nie powinien tego robić za nich ustawodawca – napisano w stanowisku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.