PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwierzęta z Azji w łódzkim zoo

  • PAP/AT    23 listopada 2017 - 08:35
Zwierzęta z Azji w łódzkim zoo
W zoo w Łodzi powstanie Orientarium (fot.shutterstock)

W zoo w Łodzi powstaje nowoczesne Orientarium. Będzie tam można podziwiać zwierzęta z Azji południowo-wschodniej.
• Słonie indyjskie, orangutany, pantery mgliste, niedźwiedzie malajskie czy rekiny – to niektóre z gatunków zwierząt z Azji południowo-wschodniej, które podziwiać będzie można w nowoczesnym Orientarium powstającym w łódzkim zoo.

• Obiekt kosztować ma 264 mln zł.

• Otwarcie zaplanowano na koniec 2020 r.

Nowa inwestycja wynika przede wszystkim z koniecznej modernizacji wybudowanego prawie 80 lat temu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, którego infrastruktura techniczna pochodzi w znacznej części z okresu tuż po II wojnie światowej.

Jak podkreśla prezes łódzkiego zoo Arkadiusz Jaksa, w ostatnich latach całkowicie zmieniły się standardy hodowlane, ekspozycyjne, i inne wymogi jakościowe są stawiane przed ogrodami zoologicznymi.

"Patrząc na światowe trendy uznaliśmy, że najkorzystniejszym wyborem będzie postawienie na nowoczesny, wielofunkcyjny i całoroczny duży pawilon ekspozycyjny" - dodał.

I takim właśnie ultranowoczesnym - jego zdaniem - pawilonem będzie Orientarium - wielkopowierzchniowa ekspozycja wodno-lądowa fauny i kultury strefy orientalnej, czyli południowo-wschodniej części Azji - od Indii, poprzez Indochiny, po wyspę Celebes.

Czytaj też: Warszawskie zoo zbiera zabawki dla zwierząt

"To jest rejon geograficzny, który bardzo szybko się rozwija, ale kosztem środowiska naturalnego, dlatego wymaga szczególnej pieczy i ochrony"- dodał Jaksa.

Zgodnie z planem modernizacji całkowitej przebudowie ulegnie połowa obszaru zajmowanego przez zoo. Na powierzchni 7,5 ha odpowiadającej rozmiarami ponad 10 boiskom piłkarskim, powstaną m.in. nowoczesne pawilony, wybiegi i woliery oraz zbiorniki wodne, z których największy ma mieć 2500 m sześc. pojemności i 6 m głębokości. Atrakcje kompleksu będą dostępne bez względu na porę roku.

W głównym budynku, w którym zaplanowano kilka ścieżek dla zwiedzających znajdą się trzy strefy. Jedną z kluczowych będzie słoniarnia, w której podziwiać będzie można rodzinę słonia indyjskiego. Kolejną będzie strefa oceaniczna z wielkimi akwariami pełnomorskimi, gdzie prezentowane będą gatunki z rejonu wyspy Celebes i tamtejszych raf koralowych. W trzeciej strefie prezentowane będą zwierzęta lądowe Indochin - z takim wiodącymi gatunkami jak m.in.: orangutany, langury, pantery mgliste, niedźwiedzie malajskie.

Tomasz Jóźwik, wiceprezes łódzkiego zoo ds. hodowlanych, podkreśla, że Azja tamtych regionów jest to obszar świata o najbardziej zróżnicowanej faunie - szacuje się, że żyje tam najwięcej zróżnicowanych gatunków zwierząt na stosunkowo niewielkim obszarze.

"Niestety większość z nich jest zagrożonych wyginięciem. W związku z tym łączymy dwa aspekty - po pierwszą są to niezwykle atrakcyjne zwierzęta, interesujące dla każdego, a ponadto są to cenne zwierzęta pod względem ochrony przyrody i hodowli zwierząt w ogrodach zoologicznych" - podkreślił Jóźwik.

Łódzkie zoo postanowiło przywrócić hodowlę słonia indyjskiego, który będzie jednym z głównych gatunków hodowanych w Orientarium. "Jest to zagrożony, duży ssak lądowy, wszystkim znany. To też jest gatunek, który jest jakby ambasadorem tego, co dzieje się z fauną, czyli tego, że giną zwłaszcza tak duże gatunki, które niestety padają ofiarą kłusownictwa czy zawężania ich naturalnych środowisk" - wyjaśnił.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.