PARTNER PORTALU
 • BGK

Zygmunt Frankiewicz apeluje do Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał ordynacji wyborczej

 • pt    15 stycznia 2018 - 14:37
Zygmunt Frankiewicz apeluje do Andrzeja Dudy, aby nie podpisywał ordynacji wyborczej
Związek Miast Polskich chce, by Prezydent RP zawetował ustawę wprowadzającą zmiany w wyborach do samorządów (fot. prezydent.pl)

Prezes ZMP napisał list, w którym zwrócił się do Prezydenta RP, aby przed złożeniem podpisu pod ustawą dotyczącą Kodeksu wyborczego rozważył budzące wciąż wątpliwości kwestie.
 • Związek Miast Polskich chce, by Prezydent RP zawetował ustawę wprowadzającą zmiany w wyborach do samorządów.
 • Prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz twierdzi, że ograniczenie kadencji jest niezgodne z Konstytucją.
 • Szef ZMP za złe rozwiązanie uznaje także przepisy, który regulują skład komisji wyborczych.

11 stycznia br. Sejm przyjął wszystkie poprawki Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych.

Związek Miast Polskich uczestniczył w opiniowaniu poselskiego projektu tej ustawy, a także przyczynił się do zorganizowania na Uniwersytecie Warszawskim obywatelskiego wysłuchania publicznego.

Prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz w piśmie do prezydenta Andrzeja Dudy podkreśla, że część uwag zawartych w stanowisku związku wzięto pod uwagę w trakcie prac w Sejmie (okręgi jednomandatowe w gminach do 20 tys. mieszkańców, ustalanie okręgów wyborczych, rezygnacja z możliwości kandydowania osób spoza gminy, status skarbnika gminy) i w Senacie (głosowanie korespondencyjne osób niepełnosprawnych). Jednak inne nie zostały uwzględnione.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta RP, dlatego w imieniu miast członkowskich ZMP Frankiewicz prosi Andrzej Dudę, aby zechciał rozważyć kwestie, które budzą wątpliwości samorządowców.

Chodzi przede wszystkim o ograniczenie liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Jak pisze Frankiewicz „w świetle poglądów TK, a także w świetle stanowiska nauki prawa, ograniczenie biernego prawa wyborczego przez ustawodawcę zwykłego jest niedopuszczalne. Zatem stosowny cenzus wyborczy może być wprowadzony tylko na mocy nowelizacji ustawy zasadniczej”.

Jak podkreśla, ograniczenie biernego prawa wyborczego zostaje wprowadzone ustawą zwykłą, co - zdaniem Związku Miast Polskich - jest niezgodne z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym.

- Prosimy Pana Prezydenta o wnikliwe rozpatrzenie tej kwestii przed podjęciem decyzji w sprawie podpisania ustawy - czytamy w piśmie.

Jak podkreśla szef ZMP ustawa - mimo wprowadzenia wielu poprawek - nadal zawiera mankamenty, na które zwracała uwagę między innymi Państwowa Komisja Wyborcza (np. wykreślenie z art. 156 kodeksu wyborczego zapisu, że zapewnienie obsługi i techniczno-materialnych warunków pracy organów wyborczych jest zadaniem zleconym, spowoduje, że koszty tej obsługi będą przerzucone na społeczności lokalne).

Jego zdaniem złym rozwiązaniem są też przepisy, który regulują skład komisji wyborczych (miejskich, obwodowych) - partie mają zagwarantowaną reprezentację, lokalne komitety obywatelskie nie, nawet jeśli wygrywają wybory samorządowe.

 - Niewłaściwym rozwiązaniem jest również zbędne usztywnienie przepisów dotyczących udziału obywateli w pracach nad budżetami miast na prawach powiatu w formie tzw. budżetów obywatelskich (partycypacyjnych) – dodaje Frankiewicz.

Oprócz tego w opinii ZMP obniżenie granicy liczby mieszkańców gmin, w których obowiązuje ordynacja większościowa, doprowadzi do upartyjnienia lokalnego życia publicznego w miastach średnich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ewa, 2018-01-15 19:13:26

  Ależ mu się spodobało rządzenie dożywotnie - a może jeszcze "następca tronu "?
 • Hanna, 2018-01-15 16:00:29

  Akurat dwukadencyjność to zdrowe podejście do samorządów, podobnie jak do innych organów wybieralnych np. sejmu. A jeśli chodzi o bierne prawo wyborcze, to szkoda, ze panu Frankiewiczowi, nie przeszkadza ograniczenie tego prawa w wyborach do samorządów powyżej 20 000 m-ców. Bądźmy konsekwentni. Na t...e wady ordynacji wyborczej OBWE zwraca uwagę od lat, ale kto by się tym przejmował...  rozwiń
 • PePe, 2018-01-15 15:04:24

  O demokracji pisze sprawujący władzę w mieście od ponad 20 lat. Całe miasto ma pod sobą, a każde słowo krytyki nazwa "hucpą". Skarży się na nowe regulacje - nic dziwnego - układ gliwicki mógłby na tym ucierpieć.