PARTNER PORTALU
  • BGK

Zygmunt Frankiewicz prosi Jacka Sasina o debatę w sprawie nowej Warszawy

  • pt    3 lutego 2017 - 14:56
Zygmunt Frankiewicz prosi Jacka Sasina o debatę w sprawie nowej Warszawy
Zygmunt Frankiewicz (fot.wnpl)

• Prezes Związku Miast Polskich, Zygmunt Frankiewicz wystosował pismo do posła Jacka Sasina w sprawie projektu uchwały o metropolii warszawskiej.
• Frankiewicz podkreśla potrzebę szerokich konsultacji społecznych przepisów regulujących tworzenie metropolii, postuluje także o zorganizowanie wysłuchania publicznego w Sejmie.
Prezes Związku Miast Polskich i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz napisał do Jacka Sasina:

- Przedstawiona przez Państwa Posłów propozycja przepisów regulujących tworzenie metropolii warszawskiej dotyczy kwestii zasadniczych dla ustroju samorządu terytorialnego w Polsce. Jako prezes Związku Miast Polskich zrzeszającego Warszawę i 15 miast, których dotyczy proponowana regulacja, chcę podkreślić, że jej waga uzasadnia potrzebę przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych z osobami i podmiotami, na których funkcjonowanie będzie ona oddziaływać.

Czytaj też: PiS chce Warszawy na miarę Wiednia czy Berlina

Jak dodaje Frankiewicz jest to szczególnie istotne dla samorządowych wspólnot mieszkańców, objętych proponowanymi zmianami, które w przypadku poselskiego projektu ustawy, nie mogły zaopiniować go na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Z tych powodów uprzejmie prosimy Pana Posła o podjęcie działań zmierzających do organizowania w Sejmie wysłuchania publicznego dotyczącego projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy – pisze prezes ZMP.

Frankiewicz zwraca także uwagę, że ocena skutków wdrożenia tego projektu nie będzie możliwa bez znajomości przepisów wprowadzających nową, metropolitalną jednostkę samorządu terytorialnego, dla obszaru funkcjonalnego Warszawy.

- Prosimy, więc Pana Posła o jak najszybsze przedstawienie tych przepisów oraz o podjęcie starań, aby procedować je równolegle z projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy – kończy Frankiewicz.

 Czytaj też: Związek metropolitalny w woj. śląskim i Poznański Związek Metropolitalny na posiedzeniu Sejmu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (2)

  • w.potega@neostrada.pl, 2017-02-06 11:54:31

    Są już następujące struktury: gmina, powiat, województwo, urząd wojewody. Ma być piąta struktura? Polska zadłuża się. Potrzebujemy tańszego państwa. Przestańmy żyć na koszt naszych dzieci i wnuków.
  • obywatel_x, 2017-02-03 17:26:04

    Po co? Debata i konsultacje już były - Sasina z Kaczyńskim.