PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń: Miasto dostało 232 mln zł ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020

  • PAP/AT    18 maja 2017 - 12:19
Toruń: Miasto dostało 232 mln zł ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020
Ponad 230 milionów złotych dofinansowania unijnego dla 33 podpisanych umów projektowych uzyskał już Toruń w ramach okresu programowania 2014-2020 (fot.um.torun.pl)

Toruń otrzymał ok. 232 mln zł dofinansowania ze środków UE na lata 2014-2020.
• Toruń otrzymał ok. 232 mln zł dofinansowania ze środków UE.

• Na taką kwotę miasto podpisało już umowy.

• Zakładają one m.in. rewitalizację Starówki, przebudowę Szosy Chełmińskiej oraz modernizację kanalizacji.

• Projekty będą kosztowały ok. 342 mln zł.

Prezydent Torunia Michał Zaleski podczas czwartkowej konferencji prasowej podsumował dotychczas podpisane umowy na dofinansowanie projektów ze środków UE na lata 2014-2020.

"Staramy się być liderem w Polsce w tym zakresie, ale konkurencja jest duża. Kwota dofinansowania, które jest już pewne, skłania nas do jeszcze cięższej pracy i sięgania po kolejne środki. Mamy pełną gamę projektów w różnych sferach życia. Łączna kwota dofinansowania, o którą w tej perspektywie zamierzamy się ubiegać, to ok. 1,5 mld zł. To racjonalny wynik jak na miasto tej wielkości" - ocenił Zaleski.

Umowy już podpisane mają 78 proc. dofinansowania, liczonego od kosztów kwalifikowanych projektu. Z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko miastu udało się już uzyskać 188,6 mln zł dofinansowania na projekty o łącznej wartości ok. 288,8 mln zł. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego są to ok. 32 mln zł wsparcia na realizację zadań, które będą kosztowały ok. 41,5 mln zł.

Czytaj też: Znamy oczekiwania polskiego rządu wobec budżetu UE

Wśród zaakceptowanych już pomysłów jest m.in. rewitalizacja toruńskiej Starówki, znajdującej się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, która będzie kosztowała 71,3 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 54,3 mln zł, rozbudowa ul. Szosa Chełmińska, która łączy centrum miasta z wyjazdem w kierunku Grudziądza, o wartości ok. 17 mln zł i wsparciu w kwocie 14,4 mln zł, a także modernizacja sieci wodno-ściekowej o wartości blisko 140 mln zł (dofinansowanie w kwocie ok. 71,5 mln zł).

Złożone wnioski w kolejnych konkursach zakładają dofinansowanie rzędu ok. 356 mln zł.

 

"Projekty z dofinansowaniem na poziomie ponad 350 mln zł są w trakcie oceny przez instytucje zarządzające środkami unijnymi. Przygotowujemy koncepcje z planowanym wsparciem na poziomie ok. 900 mln zł. To żmudne, długotrwałe procedury, wymagające przygotowania wielu stron dokumentów. To wszystko jest jednak bardzo potrzebne i dzięki akceptacji ze strony rady miasta kroczymy w tym kierunku, żeby Toruń wzbogacił się o kolejne przedsięwzięcia" - podkreślił prezydent Zaleski.

Wśród projektów, które mają zostać złożone, są m.in.: budowa Trasy Wschodniej, która ma kosztować 600 mln zł, a także modernizacja linii kolejowej na odcinku od dworca Toruń Wschodni do dworca Toruń Główny (koszt łączny zadania sięga ok. 288 mln zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.