PARTNER PORTALU
 • BGK

Bydgoszcz: przez trzy lata nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki

 • PAP/JS    13 maja 2018 - 15:38
Bydgoszcz: przez trzy lata nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki
Po przeprowadzeniu szczegółowych analiz ustalono, że utrzymane zostaną opłaty, wynoszące 5,15 zł brutto za m sześc. wody i 5,27 zł za m sześc. ścieków. (fot. pixabay.com)

Opłaty za wodę i ścieki w Bydgoszczy nie zmienią się przez najbliższe trzy lata - wynika z taryf przygotowanych przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, a zatwierdzonych przez regulatora - Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Po przeprowadzeniu szczegółowych analiz ustalono, że utrzymane zostaną opłaty, wynoszące 5,15 zł brutto za m sześc. wody i 5,27 zł za m sześc. ścieków.

Prezes MWiK Stanisław Drzewiecki podkreślił, że utrzymanie cen za wodę i ścieki było możliwe dzięki wieloletnim działaniom i racjonalizacji kosztów, czyli inwestycjom w system wodociągowo-kanalizacyjny. Spółka od 1999 r. na modernizację wydała 1,35 mld zł, z czego połowę stanowiły środki unijne.

Przed spółką jeszcze m.in. modernizacja kanalizacji deszczowej w mieście, która będzie kosztować ok. 220 mln zł, z czego 130 mln zł pokryje Unia Europejska.

Opłaty za wodę i ścieki w Bydgoszczy nie rosły od sześciu lat, a w 2016 r. stawki zostały nawet obniżone - za wodę o 6,5 proc. (35 gr), a za ścieki o 4 proc. (22 gr). Te niższe opłaty będą utrzymane przez trzy lata.

Przedstawiciele MWiK zapewniają, że jakość dostarczanej wody pozwala na jej picie prosto z kranu. W okresie letnim firma w centrum miasta wystawia cysternę z chłodną wodą, z której można korzystać za darmo.

Zgodnie z uchwaloną w październiku 2017 r. nowelizacją Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, wprowadzono regulatora taryf przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Od 1 stycznia 2018 r. rolę regulatora gospodarki wodnej pełnią: prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Do zadań regulatora należy opiniowanie projektów regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz zatwierdzanie taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, a także rozstrzyganie sporów między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami usług.

Przepisy przewidują, że taryfę opłat za wodę i ścieki ustala się na trzy lata. Dotychczas taryfy obowiązywały przez rok i były zatwierdzane przez samorządy lokalne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Rajca, 2018-05-14 07:58:36

  Nie dziwi mnie ta informacja, w ogólnopolskim środowisku samorządowym Bydgoszcz słynie właśnie z bardzo dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.