PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz rozbudowuje rower miejski

  • JS    10 stycznia 2018 - 21:03
Bydgoszcz rozbudowuje rower miejski
Po rozbudowie BRA liczyć będzie 51 stacji, 765 terminali do mocowania rowerów oraz 550 nowych pojazdów. (fot. bydgoszcz.pl)

W środę (10 stycznia) podpisana została 3-letnia umowa na rozbudowę i utrzymanie Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Firma Bike U będzie odpowiedzialna za dostarczenie 550 nowych rowerów i funkcjonowanie 51 stacji. Zabezpieczono na ten cel 8,2 mln zł.
12 nowych stacji pojawi się w Fordonie. Część z nich zlokalizowana będzie w obrębie przystanków linii tramwajowej. Ułatwi to korzystanie z nowego połączenia komunikacyjnego uruchomionego w ubiegłym roku. Kolejne 4 stacje powstaną na Górzyskowie (skrzyżowanie Gnieźnieńska-Gołębia), Glinkach (na wysokości ul. Komuny Paryskiej), Bartodziejach (skrzyżowanie Kołobrzeska - Głowackiego) i w rejonie ronda Kujawskiego. Nowe lokalizacje zostały skonsultowane ze środowiskami rowerowymi oraz zespołem ds. polityki rowerowej miasta Bydgoszczy. Warto podkreślić, że zamówienie  skonstruowano w sposób umożliwiający znaczną rozbudowę  systemu w trakcie trwania umowy. Umożliwi to stworzenie nowych stacji na Czyżkówku i Osowej Górze po zakończeniu rozbudowy ul. Grunwaldzkiej. W marcu do dyspozycji bydgoszczan będzie nowych 550 rowerów.

O wyborze najkorzystniejszej oferty decydowały  między innymi cena, skróceniu czasu reakcji na  usuwanie zgłaszanych usterek. Umowę podpisano ostatecznie z firmą Bike U, której oferta zajęła 2. miejsce w przetargu.  Takie rozstrzygnięcie nastąpiło w wyniku odstąpienia od podpisania umowy wcześniej wybranego konsorcjum. Koszt funkcjonowania systemu i jego rozbudowy wyniesie około 8,2 mln zł.

Bydgoski Rower Aglomeracyjny został uruchomiony w 2014 roku. Szybko stał się wyjątkowo popularnym środkiem transportu - w trakcie dwóch sezonów użytkownicy dokonali ponad miliona wypożyczeń. Jeden rower w najpopularniejszych miesiącach był wykorzystywany nawet 20 razy dziennie. Dało to Bydgoszczy trzeci  wyniki w Europie. Do tej pory  do dyspozycji użytkowników BRA jest 37 stacji i 395 rowerów. Dwie stacje ufundowały firmy Atos oraz IKEA. Pierwsze 20 minut korzystania z BRA nadal będzie bezpłatne. Po rozbudowie BRA liczyć będzie 51 stacji, 765 terminali do mocowania rowerów oraz 550 nowych pojazdów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Bolesław, 2018-01-11 11:54:13

    "Z taryfy ulgowej będą mogli skorzystać emeryci i renciści "do" dnia ukończenia 65. roku życia (na podstawie legitymacji emeryta lub rencisty)"... Brawo! Brawo! Wpisujecie się do grona miast mających właściwy kierunek w służbie mieszkańcom!