PARTNER PORTALU
  • BGK

Bydgoszcz ułatwi odbiór segregowanych odpadów

  • JS    6 lipca 2017 - 21:09
Bydgoszcz ułatwi odbiór segregowanych odpadów
Do nowych PSZOK-ów mieszkańcy będą mogli dostarczać powstające w ich gospodarstwach domowych selektywnie zbierane odpady komunalne (fot. bydgoszcz.pl)

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i budowę miejskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Inwestycję uda się zrealizować dzięki unijnemu wsparciu. Pozyskano na ten cel 4,3 mln zł.
Projekt został zgłoszony o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki unijnemu wsparciu miasto wybuduje trzy miejskie PSZOK-i: przy ul. Inwalidów, ul. Ołowianej-Kobaltowej i przy ul. Jasinieckiej. Planowana całkowita wartość projektu wynosi ponad 6,2 mln zł, a dofinansowanie to około 4,3 mln zł. Teraz ogłaszono przetarg na wykonanie projektu i budowę nowych punktów odbioru odpadów. O wyborze najkorzystniejszej oferty decydować będą cena oraz okres udzielonej gwarancji. Prace nad projektami zakończą się w tym roku. Zakończenie robót budowlanych planowane jest natomiast jesienią  przyszłego roku.

Do nowych PSZOK-ów mieszkańcy będą mogli dostarczać powstające w ich gospodarstwach domowych selektywnie zbierane odpady komunalne, z wyłączeniem zmieszanych odpadów komunalnych, metali oraz odpadów zawierających azbest. Punkty będą otwarte sześć dni w tygodniu w godzinach 8-20. Odpady dostarczone na teren punktów będą tam czasowo magazynowane, po czym zostaną przetransportowane do dalszego przetwarzania – w pierwszej kolejności ponownego użycia, recyklingu i odzysku innymi metodami.

Elementem projektu jest budowa ścieżek edukacyjnych na terenie punktów oraz utworzenie salki edukacyjnej przy ul. Inwalidów, które będą wykorzystywane do prowadzenia zajęć edukacyjnych głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej. Na terenie projektowanych PSZOK planuje się również utworzenie pomieszczeń na przedmioty do ponownego użycia. Zepsute przedmioty dostarczone przez mieszkańców Bydgoszczy, po naprawie, będą mogły zostać ponownie wykorzystane. Warto dodać, że wszystkie obiekty będą wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą pozyskiwać energię elektryczną na potrzeby funkcjonowania nowych punktów, w których odbierane będą segregowane odpady. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.