PARTNER PORTALU
 • BGK

Gospodarka odpadami: Rok spalarni śmieci w Bydgoszczy

 • WNP.pl    6 stycznia 2017 - 17:40
Gospodarka odpadami: Rok spalarni śmieci w Bydgoszczy
W 2016 roku do spalarni trafiło w sumie około 160 000 ton odpadów komunalnych. (fot. wnp.pl)

• Swój pierwszy rok działalności "świętuje" palarnia śmieci w Bydgoszczy, a właściwie mówiąc - Zakład Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
• Oficjalnie zakończono jej budowę 30 listopada 2015 roku. Realizacja wartej ok. 491 mln zł brutto inwestycji zajęła 787 dni.
• Po roku wiadomo, że nie wszystkie założenia udało się osiągnąć.
- W tym okresie, już podsumowując, możemy przyjąć że w pierwszym roku osiągnęliśmy 80-90 proc. wydajności instalacji. Wyprodukowaliśmy też średnio miesięcznie około 4 tys MWh energii elektrycznej i blisko 40 tys. GJ energii cieplnej - mówi Dariusz Gręzicki, wiceprezes należącej do bydgoskiego samorządu spółki Pro Natura.

Serwis wnp.pl z kamerą sprawdził jak po kilkunastu miesiącach działa i jak oceniana jest praca Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy:

- Mamy tu sprawdzone rozwiązania, stosowane w nowoczesnych, współczesnych spalarniach w krajach Europejskich takich jak Niemcy, Szwecja czy Włochy. Obiekt ZTPOK Bydgoszcz może pracować w kogeneracji produkując równocześnie energie elektryczną oraz termiczną do ogrzewania domów dla mieszkańców Bydgoszczy - opowiada Teofil Markwitz, przedstawiciel wykonawcy z firmy Termomeccanica Ecologia.

Z danych za 11 miesięcy 2016 roku wynika, że bydgoska spalarnia wyprodukowała 44282,084 MWh energii elektrycznej oraz 363551,738 GJ energii cieplnej.

Czytaj też: W Bydgoskiej spalarni brakuje odpadów

- Latem wydajność zakładu mogłaby pozwolić na pokrycie ponad połowy potrzeb Bydgoszczy w energię cieplną. Jednak żeby nie zachwiać działania elektrociepłowni nr 2 Polskiej Grupy Energetycznej produkujemy trochę mniej tej energii. Dzięki temu EC2 też może pracować. Ich kotły nie są wyłączane - tłumaczy Tomasz Gulczewski, dyrektor Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy.

W 2016 roku do spalarni trafiło w sumie około 160 000 ton odpadów komunalnych. To o ok. 20 tysięcy ton surowca mniej niż zakładano przed uruchomieniem nowoczesnej spalarni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • obywatel, 2017-01-12 14:37:20

  A może napiszcie, że żeby dostać publiczne środki na tą spalarnie, musieli kłamać że jest niezbędna, co łatwo zweryfikować analizując WPGO.
 • Ekolog z Radomia, 2017-01-11 11:04:38

  Jak przypomina nam minister, zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami i zapisami krajowego planu spalaniu może podlegać tylko 30 procent odpadów. A jaki jest poziom procentowy spalanych odpadów w województwie kujowsko-pomorskim . Recykling w kominie a toksyczne zwiazki w naszych płucach. Trujm...y się dalej .  rozwiń
 • Stanisław , 2017-01-10 23:15:42

  Wysokość komina w Bydgoszczy ma duże znaczenie dla tworzenia się SMOGU w sprzyjających temu warunkach atmosferycznych (temperatura, ciśnienie, wilgotność i prędkość wiatru). Ten idiotyzm (tak niskie kominy!) jest powielany w kolejnych spalarniach budowanych w Polsce. U nas w Białymstoku mamy komin ...wysokości 50 metrów, ale spalarnia jest wybudowana w niecce około 20 metrów, a wiec ...  rozwiń