Mieszkanie Plus, kryteria i czynsz: Jak dostać mieszkanie? Samorządy ustalą kryteria

Wysokość czynszu w Mieszkaniach Plus ustali BGK Nieruchomości, zaś kryteria naboru będą w gestii poszczególnych samorządów.
Mieszkanie Plus, kryteria i czynsz: Jak dostać mieszkanie? Samorządy ustalą kryteria
Mieszkanie Plus: Jakie kryteria? - Samorządowcy doskonale znają potrzeby mieszkańców - mówi Mirosław Barszcz (fot.pixabay.com)

• Czynsze w mieszkaniach budowanych przez BGK Nieruchomości (BGKN) w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

• Ustalenie kryteriów naboru będą w gestii samorządów.

• Każda gmina prowadzi od lat swoją politykę mieszkaniową. Nie chcemy jej nagle burzyć - wyjaśnił Barszcz.

BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji. "Wysokość naszych czynszów nie podlega ustawowym limitom, jak to będzie mieć miejsce w przypadku inwestycji realizowanych na gruntach skarbu państwa przez Krajowy Zasób Nieruchomości - podkreślił Barszcz.

Barszcz zaznaczył, że "wysokość czynszu jest weryfikowana na początkowym etapie realizacji każdej inwestycji". "Przepuszczamy przez nasze sito tylko te projekty, które na podstawie prognoz i kosztorysów dają nam pewność, że czynsze będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie" - wyjaśnił.

Czytaj też: Mieszkanie plus: Kryteria przyznawania mieszkania. Kto ma pierwszeństwo?

"Mamy świadomość misji społecznej, jaką jest zapewnienie Polakom większego komfortu mieszkaniowego. A jednocześnie działamy bez wykorzystania pieniędzy podatników. Jako spółka działająca komercyjnie musimy osiągnąć określoną przez inwestora stopę zwrotu" - powiedział prezes BGKN.

Wysokość czynszów ustali BGK Nieruchomości, zaś kryteria naboru będą w gestii poszczególnych samorządów. "Samorządowcy doskonale znają potrzeby mieszkańców. Zwykle jest tak, że każda gmina prowadzi od lat swoją politykę mieszkaniową. Nie chcemy jej nagle burzyć" - dodał.

"Jako BGKN określimy minimalną zdolność czynszową najemców i ogólne zasady najmu. Ale po wybudowane przez nas mieszkania ludzie będą się mogli zgłaszać do gmin i samorządów, a nie do deweloperów czy agentów nieruchomości" - podkreślił Barszcz.

Barszcz ocenił, że "gminy dysponują zwykle świetnie rozwiniętymi podmiotami, które z powodzeniem mogą komercjalizować mieszkania na wynajem. Przykładem są lokalne TBS-y. Generowanie dodatkowych struktur do wynajmowania mieszkań jedynie podnosiłoby koszty czynszu."

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Spierd....sprawa! Jak Bank może ustalić zdolność finansową poszczególnych rodzin? BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji? Jak to się ma do mieszkań Plus czyli dla niezamożnych rodzin? Jedno się kłóci z drugim

Prof. GLK , 2017-09-14 19:04:21 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE