PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkanie Plus, kryteria i czynsz: Jak dostać mieszkanie? Samorządy ustalą kryteria

 • PAP/AT    14 września 2017 - 07:48
Mieszkanie Plus, kryteria i czynsz: Jak dostać mieszkanie? Samorządy ustalą kryteria
Mieszkanie Plus: Jakie kryteria? - Samorządowcy doskonale znają potrzeby mieszkańców - mówi Mirosław Barszcz (fot.pixabay.com)

Wysokość czynszu w Mieszkaniach Plus ustali BGK Nieruchomości, zaś kryteria naboru będą w gestii poszczególnych samorządów.
• Czynsze w mieszkaniach budowanych przez BGK Nieruchomości (BGKN) w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie - powiedział prezes BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

• Ustalenie kryteriów naboru będą w gestii samorządów.

• Każda gmina prowadzi od lat swoją politykę mieszkaniową. Nie chcemy jej nagle burzyć - wyjaśnił Barszcz.

BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji. "Wysokość naszych czynszów nie podlega ustawowym limitom, jak to będzie mieć miejsce w przypadku inwestycji realizowanych na gruntach skarbu państwa przez Krajowy Zasób Nieruchomości - podkreślił Barszcz.

Barszcz zaznaczył, że "wysokość czynszu jest weryfikowana na początkowym etapie realizacji każdej inwestycji". "Przepuszczamy przez nasze sito tylko te projekty, które na podstawie prognoz i kosztorysów dają nam pewność, że czynsze będą o około 25 proc. niższe niż średnia rynkowa w danym regionie" - wyjaśnił.

Czytaj też: Mieszkanie plus: Kryteria przyznawania mieszkania. Kto ma pierwszeństwo?

"Mamy świadomość misji społecznej, jaką jest zapewnienie Polakom większego komfortu mieszkaniowego. A jednocześnie działamy bez wykorzystania pieniędzy podatników. Jako spółka działająca komercyjnie musimy osiągnąć określoną przez inwestora stopę zwrotu" - powiedział prezes BGKN.

Wysokość czynszów ustali BGK Nieruchomości, zaś kryteria naboru będą w gestii poszczególnych samorządów. "Samorządowcy doskonale znają potrzeby mieszkańców. Zwykle jest tak, że każda gmina prowadzi od lat swoją politykę mieszkaniową. Nie chcemy jej nagle burzyć" - dodał.

"Jako BGKN określimy minimalną zdolność czynszową najemców i ogólne zasady najmu. Ale po wybudowane przez nas mieszkania ludzie będą się mogli zgłaszać do gmin i samorządów, a nie do deweloperów czy agentów nieruchomości" - podkreślił Barszcz.

Barszcz ocenił, że "gminy dysponują zwykle świetnie rozwiniętymi podmiotami, które z powodzeniem mogą komercjalizować mieszkania na wynajem. Przykładem są lokalne TBS-y. Generowanie dodatkowych struktur do wynajmowania mieszkań jedynie podnosiłoby koszty czynszu."

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • oczynszowany, 2017-10-03 14:02:43

  A co to w ogóle za twór ten "BGK Nieruchomości" Szanowna Redakcjo ! Nauczcie się pisać po Polsku. Jak na samym początku swoich wypocin używacie jakiegoś niewyraźnego skrótu, to w dalszej treści należy podać jego PEŁNĄ NAZWĘ. Albo, tę pełną nazwę, należy napisać na początku treści artykułu... a potem, do woli używać tegoż skrótu. "Ogródkiem" wspomnieliście o TBS-ach. W swojej nazwie (Towarzystwo Budownictwa Społecznego) jest szlachetne słowo, które z Nim, nie ma nic wspólnego. Jest tylko komercyjne działanie na rzecz Zarządu danego miasta i Prezesów Spółek miejskich wchodzących w skład tegoż TBS-u. Społeczeństwo, czyli mieszkańcy kwaterujący w domach należących właścicielsko do miasta, zarządzanych przez owe spółki miejskie czyli TBS-y - ZA WSZYSTKO MUSZĄ SAMI ZAPŁACIĆ, czyli jednocześnie utrzymać budżet, włodarzy miasta oraz prezesów i zarządy WSZYSTKICH SPÓŁEK MIEJSKICH. W takich mieszkaniach, przez to złodziejstwo, jest bardzo wysoki czynsz (prawo do zamieszkiwania) oraz opłaty za wodę, ścieki, ogrzewanie, windy, śmieci itp. Mieszkanie+, to nic innego jak TBS-y + olbrzymie haracze, które będą płacić biedni i głodni mieszkańcy tych domów. Mieszkanie+ TYLKO DLA BOGACZY, którzy jeszcze nie wybudowali swoich pałaców i pałacyków. Zaś biedacy, będą płakać i płacić haracze, na utrzymanie bogaczy.  rozwiń
 • Prof. GLK , 2017-09-14 19:04:21

  Spierd....sprawa! Jak Bank może ustalić zdolność finansową poszczególnych rodzin? BGKN będzie kalkulować czynsze w sposób komercyjny, w oparciu o koszty poszczególnych inwestycji? Jak to się ma do mieszkań Plus czyli dla niezamożnych rodzin? Jedno się kłóci z drugim