PARTNER PORTALU
  • BGK

Nakło nad Notecią: Piotr Kalamon o inwestycji w ramach Mieszkania Plus

  • Michał Wroński    26 grudnia 2017 - 06:00
Nakło nad Notecią: Piotr Kalamon o inwestycji w ramach Mieszkania Plus
W Nakle nad Notecią bez problemu znaleziono działkę na osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus (fot. www.naklo.pl)

O największym w Polsce osiedlu, które ma powstać w ramach programu Mieszkanie Plus rozmawiamy z Piotrem Kalamonem, zastępcą burmistrza Nakła nad Notecią.
• W liczącym 32 tysiące Nakle nad Notecią w ramach programu Mieszkanie Plus powstać ma 700 nowych mieszkań.

• To ma być piąte osiedle w mieście. Ma powstać na obrzeżach miejscowości.

• Rynek najmu w Nakle jest potężny i osiągnął już bardzo wysokie ceny. Te nowe lokale zostaną w szybkim czasie zapełnione – mówi Piotr Kalamon, zastępca burmistrza.

W połowie grudnia – jako jeden z 28 samorządów – podpisaliście z Krajowym Zasobem Nieruchomości list intencyjny w sprawie budowy 700 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Jeśli inwestycja doczeka się realizacji, to Nakło nad Notecią, liczące dziś 32 tysiące mieszkańców, chyba będzie czekać prawdziwa eksplozja demograficzna?

My nie oczekujemy eksplozji demograficznej. My po prostu wiemy, ilu mieszkańców naszej gminy wynajmuje dziś lokale na wolnym rynku. Wiemy, ile osób i młodych rodzin nie dostaje się z różnych względów na listę oczekujących na mieszkanie komunalne czy socjalne. Stąd wiemy, że te nowe lokale zostaną w szybkim czasie zapełnione. Zresztą, choć list intencyjny podpisaliśmy na 700 mieszkań i wedle naszych obliczeń wskaźników intensywności zabudowy ten teren jest w stanie pochłonąć taką ilość, to tak naprawdę dopiero po analizach i przygotowaniu umowy inwestycyjnej będziemy wiedzieć, ile lokali zostanie wybudowanych w kolejnych etapach inwestycji. Może zostaną wybudowane wszystkie w jednym etapie, a może tylko część.

A zatem nie tyle chcecie tym osiedlem przyciągnąć nowych mieszkańców, co ułatwić życie tym, którzy już w Nakle mieszkają.

Nakło od wielu lat przestało inwestować w gospodarkę mieszkaniową. Rynek najmu jest potężny i osiągnął już bardzo wysokie ceny. Program Mieszkanie Plus charakteryzuje się natomiast tym, że jest w nim narzucany maksymalny próg najmu i sądzę, że jest on atrakcyjny zarówno dla naszych mieszkańców, jak i dla rodzin, które będą się chciały u nas osiedlić. Chcę zresztą podkreślić, że od dawna interesowaliśmy się różnymi formami wsparcia budownictwa. Poprzez naszą spółkę komunalną stawiamy budynek 40-lokalowy pod wynajem dla osób, które są „wykluczone” z rynku nieruchomości tzn. nie stać ich na zakup lokalu, ale też nie są dobrymi klientami dla banku w formie kredytu hipotecznego. To oferta skierowana do tej samej grupy osób, do której zaadresowany jest program Mieszkanie Plus. Kiedy zatem pojawiła się możliwość zawiązania inicjatywy wspólnie z KZN, to oczywiste jest, że chcemy z tego skorzystać.

Czytaj: Mieszkanie Plus: Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wchodzi w życie

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ..., 2017-12-26 08:30:15

    portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/naklo-czyli-wzor-do-nasladowania,55172.html ... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/system-z-nakla-sprawdzilby-sie-i-w-duzych-miastach,59012.html