PARTNER PORTALU
 • BGK

Odpady z Nakła trafią do bydgoskiej spalarni  

 • pt    2 stycznia 2018 - 12:24
Odpady z Nakła trafią do bydgoskiej spalarni  
Jak wszystkie spalarnie w Polsce, tak i bydgoska ma problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości odpadów do utylizacji (fot.bydgoszcz.pl)

Bydgoszcz podpisała porozumienie z gminą Nakło w sprawie przetwarzania odpadów komunalnych w bydgoskiej spalarni.
• To kolejna gmina, która będzie dostarczać odpady do spalarni ProNatura. Ostatnio umowę podpisało Koronowo.

• Spalarnia w Bydgoszczy działa od dwóch lat, jako jedna z sześciu w Polsce.

• Budowa instalacji pochłonęła 521 mln zł.

Nakło dołączyło do listy gmin, które będą utylizować odpady w bydgoskim Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych „ProNatura”.

Porozumienie międzygminne w sprawie przejęcia przez Bydgoszcz zadań własnych gminy Nakło w zakresie „realizacji obowiązku utrzymania i eksploatacji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych” podpisali prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i burmistrz Nakła Sławomir Napierała.

Czytaj też: Rusza spalarnia w Szczecinie. Czy powstaną kolejne?

- Wcześniej podpisaliśmy porozumienie z gminą Koronowo. Bardzo się cieszę, że do listy gmin, które będą utylizować odpady w bydgoskiej spalarni dołączy dziś Nakło- powiedział prezydent Rafał Bruski.

Szacuje się, że  Nakła do spalarni trafi rocznie około dziewięciu tysięcy ton.

- Co ważne, gmina Nakło od pewnego czasu współpracowała z bydgoską ProNaturą, a teraz na mocy porozumienia dołączyła do kolejnych gmin w ramach współpracy metropolitarnej - podkreśla prezes zarządu ProNatura Konrad Mikołajski.

Brakuje odpadów

Jak wszystkie spalarnie w Polsce, tak i bydgoska ma problem z zapewnieniem odpowiedniej ilości odpadów do utylizacji. Kłopot będzie coraz większy, bo choć Polacy produkują więcej odpadów, to w najbliższych latach większość z nich będzie musiała zostać poddana procesowi odzysku. W 2018 rokunormy recyklingu dla polskich gmin skoczą z 20 do 30 procent, a w 2020 roku selektywnej zbiórce ma zostać poddana połowa odpadów.

Funkcjonowanie spalarni, w kontekście promowania w Polsce idei gospodarki o obiegu zamknięty, budzi wiele kontrowersji.

Także czytelnicy naszego portalu krytycznie odnoszą się do informacji o spalaniu odpadów.

- To jakaś paranoja. Najpierw budują spalarnię, a potem szukają do niej wsadu, działając w istocie przeciwko gospodarce o obiegu zamkniętym. To działanie powinno być karalne – napisał na naszym forum pod informacją o podpisaniu umowy pomiędzy ProNaturą a Koronowem, znany społecznik Witold Potęga.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Grabo, 2018-01-03 11:21:37

  Do Zainteresowany : a ja jestem zainteresowany czego nie da się wysortować skoro posiadamy takie nowoczesne maszyny... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/nie-widze-powodu-zeby-nakladac-obowiazek-segregowania-smieci,56300.html
 • Zainteresowany , 2018-01-02 20:32:09

  Do 92749: sortowanie nie przeszkadza spalaniu tego co nie da się posortować. Do tej pory tworzono wysypiska , teraz ze śmieci mamy w Bydgoszczy prąd i ciepło. Aha i wbrew tezie w artykule problemu ze wsadem nie mamy.
 • 92749, 2018-01-02 14:36:32

  Ciekawe czy rozbiorą i spalą też minisortownie osiedlowe w Nakle... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/naklo-czyli-wzor-do-nasladowania,55172.html