PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie: przebudowa drogi ze Stolna do Wąbrzeźna

  • pt    19 kwietnia 2017 - 14:16
Kujawsko-pomorskie: przebudowa drogi ze Stolna do Wąbrzeźna
W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli samorządowcy z powiatów chełmińskiego i wąbrzeskiego (fot. umwkp/Mikołaj Kuras)

Przedstawiciele samorządu województwa, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oraz firmy Trakcja PRKiI podpisali umowę na gruntowną przebudowę 29-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 548 ze Stolna do Wąbrzeźna. Dzięki wsparciu samorządów lokalnych na całym zmodernizowanym odcinku powstaną bezpieczne ciągi pieszo-rowerowe.
• Trasa ze Stolna do Wąbrzeźna jest jedyną drogą, przy której – dzięki wsparciu samorządów lokalnych - na całej długości przebudowywanego odcinka powstanie ścieżka rowerowa.

• Gruntowna przebudowa 29-kilometrowego odcinka drogi będzie kosztować 85 milionów złotych.

• Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2019 roku.

Trasa między Stolnem i Wąbrzeźnem ma kluczowe znaczenie dla połączenia północnej części regionu - Chełmna, Świecia, Wąbrzeźna i Brodnicy - z autostradą A1 (z węzłem w Lisewie). Gruntowna przebudowa 29-kilometrowego odcinka drogi będzie kosztować 85 milionów złotych. To największe z zadań drogowych uruchomionych dotychczas przez Urząd Marszałkowski.

- To kolejna duża inwestycja na drogach wojewódzkich, którą sfinansujemy w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Przy udziale europejskich środków poprawimy bezpieczeństwo i komfort podróżowania na 14 odcinkach wojewódzkich tras o łącznej długości około 350 kilometrów. Wartość tych zadań szacowana jest na około 600 milionów złotych – mówi marszałek województwa kujawsko - pomorskiego, Piotr Całbecki.

Inwestycję zrealizuje wybrane w przetargu konsorcjum, którego liderem jest firma Trakcja PRKiI. Pierwsze prace rozpoczną się w maju od pomiarów geodezyjnych i wycinki drzew (usunięcie drzew zrekompensują nowe nasadzenia). Roboty będą dzielone na etapy, by minimalizować utrudnienia. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2019 roku. Wykonawca zadeklarował objęcie prac 7-letnią gwarancją.

W ramach inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. Wzdłuż niej powstanie pobocze. Trasa ominie miejscowość Kamlarki od strony północnej - pozwoli to uniknąć wyburzeń, zniknie także niebezpieczny łuk pomiędzy Cepnem i Kamlarkami - droga zostanie tam poprowadzona nowym śladem.

W Krusinie zaplanowano budowę 4-wlotowego ronda (na obecnym skrzyżowaniu z drogami na Paparzyn i Bartlewo). Małe rondo powstanie także w Lisewie, w miejscu obecnego skrzyżowania ulic Chełmińskiej i Mikołaja z Ryńska.

W rejonie Kornatowa od przejazdu kolejowego odsunięte zostaną skrzyżowania z drogami lokalnymi na Kornatowo i Pniewite. Na odcinku pomiędzy Lisewem i Wąbrzeźnem zaprojektowano kolejnych 5 skrzyżowań z ruchem okrężnym.

Powstaną one na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 548 z drogami gminnymi i powiatowymi w miejscowościach Józefkowo, Płużnica, Czaple, Bratoszewice i Trzcianek. W Cepnie wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych. W Lisewie pojawi się drogowa stacja meteorologiczna z kamerami.

–-Trasa ze Stolna do Wąbrzeźna jest jedyną drogą, przy której – dzięki wsparciu samorządów lokalnych ­­– na całej długości przebudowywanego odcinka powstanie ścieżka rowerowa. To przykład bardzo dobrej współpracy i zrozumienia, że realizacja tego przedsięwzięcia to nasza wspólna sprawa – tłumaczy wicemarszałek Dariusz Kurzawa.

W budowie oddzielonych od jezdni, bezpiecznych ciągów pieszo-rowerowych partycypują gminy Stolno, Lisewo, Płużnica, Ryńsk oraz miasto Wąbrzeźno. Wkład finansowy samorządów w realizację tej części inwestycji to 4,3 miliona złotych. W przedsięwzięciu uczestniczą też powiaty chełmiński i wąbrzeski, które - podobnie jak gminy - przekazały grunty pod budowę.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Bydgoszczanin, 2017-04-21 23:03:52

    Trzeba dodać, że jest to kolejna inwestycja po wschodniej tzw. toruńskiej stronie województwa.Jak mówi Marszałek: "To największe z zadań drogowych uruchomionych dotychczas przez Urząd Marszałkowski w Toruniu".