PARTNER PORTALU
  • BGK

Ukraińcy ze „Szkoły Merów” w Gdańsku, Lublinie, Warszawie i Bydgoszczy

  • MIW    7 września 2017 - 14:30
Ukraińcy ze „Szkoły Merów” w Gdańsku, Lublinie, Warszawie i Bydgoszczy
Gdańsk będzie gościć uczestników kolejnej edycji „Szkoły Merów”. (fot. pixabay.com)

W piątek (8 września) Gdańsk będzie gościć uczestników kolejnej edycji „Szkoły Merów”. To program edukacyjny dla samorządowców miast ukraińskich, którzy przyjeżdżają do polskich miast po przykłady dobrych praktyk. Podczas tegorocznej, trzeciej już, edycji projektu goście z Ukrainy odwiedzają – prócz Gdańska – jeszcze Lublin, Warszawę, Sopot i Bydgoszcz.
Na Ukrainie trwa reforma samorządowa. Tamtejsze samorządy lokalne stoją w obliczu wyzwań, podobnych do tych, z którym Polska zmagała się na przełomie XX i XXI wieku. Stąd też dla ukraińskich merów cenne może być zapoznanie się z doświadczeniami polskich samorządów.

„Szkoła Merów” - to program przeznaczony dla merów, działaczy społecznych i politycznych, który ma ich przygotować do zarządzania miastami w warunkach decentralizacji, zgodnie ze standardami administracji publicznej.

Szkolenie zawiera trzy elementy: wykłady, zajęcia praktyczne oraz wizytę studyjną w polskich miastach. W ramach obecnego programu szkolonych jest 12 zespołów (ogółem 50 osób), w tym: jeden zespół na czele z burmistrzem Czortkowa i 11 zespołów, w których uczestniczą kandydaci na merów z takich miast jak: Truskawiec, Wysznewe, Odessa, Połtawa, Kamieńskie, Dniepr, Wyszogród, Pryłuki, Czerniowce, Nieżyn oraz Czerkasy.

Podczas wizyty w Gdańsku goście z Ukrainy spotkają się z Bogdanem Oleszkiem, przewodniczącym rady miasta, Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydenta ds. polityki społecznej oraz przedstawicielami magistratu. Zapoznają się ponadto ze strukturą budżetu miejskiego, budżetem obywatelskim i głównymi inwestycjami miejskimi, a także poznają społeczne skutki transformacji ustrojowej z punktu widzenia władz miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.