PARTNER PORTALU
  • BGK

WSA uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody ws. Karty Samorządności

  • MIW    20 grudnia 2017 - 17:06
WSA uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody ws. Karty Samorządności
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego (fot. pixabay.com)

Rada powiatu wąbrzeskiego miała prawo przyjąć Kartę Samorządności. 19 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze, którym wojewoda kujawsko-pomorski stwierdził nieważność przyjętej przez radnych uchwały. Tym samym, co podkreśla Związek Powiatów Polskich, potwierdził, że rady powiatu mają prawo do wyrażania opinii i przyjmowania stanowisk w sprawach dotyczących jednostek samorządu terytorialnego.
Decyzję o przyjęciu Karty Samorządności radni powiatu wąbrzeskiego podjęli 25 maja stwierdzając, że jest to „wyraz poparcia dla zbioru wartości, na jakich zbudowany jest samorząd terytorialny w Rzeczypospolitej Polskiej”. Nie była to zresztą jedyna rada powiatu, która zdecydowała się na taki krok. W reakcji na to wojewoda kujawsko-pomorski najpierw wszczął w tej sprawie postępowanie administracyjne, a następnie stwierdził nieważność przyjętej uchwały.

Czytaj: Karta Samorządności przyjmowana przez radnych w całej Polsce

W związku z decyzją wojewody powiat wąbrzeski przy wsparciu Biura Związku Powiatów Polskich zdecydował się na złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Czytaj: Karta Samorządności podzieliła radnych z powiatu pszczyńskiego

Samorządowcy powołali się na zapisy Konstytucji oraz ustawy o samorządzie powiatowym stwierdzając, że powiat ma prawo do wyrażania swoich poglądów, a odbieranie mu tego prawa jest sprzeczne z zasadą samodzielności JST. Przypomnieli ponadto, że ingerencja organów nadzoru w samodzielność powiatu nie może naruszać konstytucyjnej zasady proporcjonalności. Jak widać ich argumentacja przekonała sędziów bydgoskiego WSA.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.