PARTNER PORTALU
 • BGK

Po jod zamiast nad morze, do... Radlina

 • pt    23 lipca 2014 - 08:20
Po jod zamiast nad morze, do... Radlina

Tężnie solankowe kojarzą się z uzdrowiskami. To jednak się zmieni. Już niedługo w Radlinie powstanie pierwsza tężnia na Śląsku.
Tężnia solankowa w Radlinie będzie pierwszym tego typu obiektem w regionie śląskim.

Dotychczas tężnie kojarzono głównie z uzdrowiskami, chociaż to na Górnym Śląsku zapotrzebowanie na tego typu usługi jest bardzo duże. Inhalacje solankowe wpływają pozytywnie na zdrowie, zwłaszcza w chorobach układu oddechowego, przy problemach z tarczycą czy nadciśnieniem. Budowa tego obiektu ruszyła pod koniec wiosny 2014 a planowane oddanie do użytku, pod koniec sierpnia.

Tężnia solankowa w Radlinie będzie miała 21 metrów długości i 7 metrów wysokości. Położona będzie w północnej części miasta, tuż przy granicy z Rybnikiem.

Tężnia solankowa (gradiernia) to drewniana konstrukcja wypełniona wiązkami tarniny , na które z góry spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod wpływem obiegu wody i jej parowania uwalnia się specyficzny aerozol NaCl, mający właściwości lecznicze.

Jeszcze niedawno tężnie kojarzyły się wyłącznie z uzdrowiskami. Dziś coraz częściej dobroczynne właściwości solanki wykorzystuje się również w zabiegach fitness.

Inhalacje przy tężniach solankowych pozwalają na "odtrucie" organizmu, który na co dzień narażony jest na kontakt z zanieczyszczonym powietrzem.

Spaliny samochodowe, niska emisja zanieczyszczeń, zanieczyszczenia przemysłowe - to stałe zagrożenia dla naszego zdrowia.

Tymczasem tężnie solankowe powodują powstanie specyficznego "mikroklimatu", z którym spotykamy się np. podczas pobytu nad morzem. Godzinna inhalacja solanką zapewnia dostarczenie do organizmu sporej dawki jodu - porównywalną z trzydniowym pobytem nad morzem.

To idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego (w tym również przewlekłe i nawracające stany zapalne), dla alergików (także cierpiących na alergie skóry), oraz osób mających problemy z tarczycą, czy nadciśnieniem.

W szczególności z inhalacji solankowych korzystać powinny osoby mieszkające w dużych aglomeracjach, w dużym skupisku przemysłowym, oraz palacze tytoniu.

W Polsce tężnie mają Rabka-Zdrój, Konstancin, Sołonka,  Inowrocław, Busko-Zdrój, Ciechocinek, Grudziądz i Gołdap
. Trwa budowa największej w kraju tężni, która stanie w Wieliczce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • stela, 2014-07-26 10:24:14

  jeszcze lepsza jest solanka z Zabłocia (gmina Strumień). Ma o wiele więcej jodu niż solanka z Dębowca
 • Eterno Vagabundo, 2014-07-23 21:47:22

  Solanka z kopalni Do tężni popłynie, A kiedyś płynęła W rzece Nacynie.
 • Renata, 2014-07-23 14:06:53

  Tężnia solankowa jest również w Dębowcu powiat Cieszyn, oddana do użytku w lipcu br. Spływa po niej solanka o unikatowych własnościach.