PARTNER PORTALU
 • BGK

Szczepienia: Nie szczepisz dziecka? Zobacz jakie są za to kary

 • PAP/AT    19 maja 2017 - 06:59
Szczepienia: Nie szczepisz dziecka? Zobacz jakie są za to kary
Za nieszczepienie dziecka przewidziane są kary (fot.fotolia)

Za nieszczepienie dziecka czekają kary. Rodzice mogą zostać ukarani nie tylko finansowo, ale także próbuje się im ograniczyć władzę rodzicielską.
Są pierwsze wnioski o ograniczenie praw rodzicielskich osobom, które nie szczepią dzieci - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Rodziców, którzy nie chcą szczepić dziecka, nie tylko karze się finansowo, ale także próbuje się im ograniczyć władzę rodzicielską - podkreśla gazeta. Jak dodaje, w najlepszym przypadku rodzicom grozi nadzór kuratora, w najgorszym - odebranie dziecka i umieszczenie go w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.

Rozprawa w takiej sprawie odbędzie się 14 czerwca w Sądzie Rejonowym w Inowrocławiu. Sprawa dotyczy 3,5-miesięcznej Wandy, której rodzice nie zgodzili się na szczepienie w pierwszej dobie po porodzie - informuje "Rz".

Czytaj też: Samorządy walczą z rakiem

Jak czytamy w artykule, to niejedyny przypadek w Polsce, gdy sprawie nieszczepienia dziecka przygląda się sąd. W ostatnich miesiącach do Sądu Rejonowego w Pile wpłynęły trzy takie zawiadomienia. W jednym przypadku sąd wszczął postępowanie.

Według rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, cytowanego przez "Rz", sąd ma wręcz obowiązek wyjaśnić, czy prawa dziecka nie są naruszane. Jego zdaniem sąd posiada bardziej szczegółowe informacje, dzięki którym będzie mógł ocenić decyzję rodziców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • sesar, 2017-05-19 18:58:05

  minister zdrowia wspiera jak się czuta jego wypowiedzi firmy i koncerny produkujące preparaty szczepionkowe w żadnymprawie kraju nie kariprzymusu szczepień dosyć lobbyngu
 • Grzegorz, 2017-05-19 13:30:22

  Do obs1248: Epidemie dziesiątkujące do nie tak dawna populacje ludzkie to fakt. Korelacja między szczepionkami a autyzmem, duby smalone.
 • Ola, 2017-05-19 11:48:18

  Jest wiele najnowszych badań, które rzucaja inne światło na sprawe szcazepień niz te ogólno dostęne. Sami prezesi firm , które produkujaszczepionki mówią, iz proces filtracji nie jest doskonały i w szczepionkach znajduja sie wirusy o których istnieniu nie mamy nawet pojęcia. Jeśli istnieje ryzyko, t...o powinno być prawo wyboru.  rozwiń