PARTNER PORTALU
  • BGK

Do końca września podsumowanie działań po sierpniowych nawałnicach

  • PAP/JS    7 września 2017 - 18:09
Do końca września podsumowanie działań po sierpniowych nawałnicach
Podano, że sierpniowymi nawałnicami dotkniętych zostało ponad 170 gmin. (fot. lasy.gov.pl/JAROSŁAW RAMUCKI)

Do końca września szef MSWiA przedstawi rządowi sprawozdanie z prac Międzyresortowego Zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Celem prac Zespołu jest podsumowanie działań po sierpniowych nawałnicach; w czwartek powołano grupę roboczą.
• Szef MSWiA poinformował, że w czasie spotkań z mieszkańcami i samorządowcami z poszkodowanych gmin, zgłaszali oni szereg kwestii, które wymagają przeanalizowania i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

• Wśród problemów znalazły się te z łącznością, spowodowane zniszczeniem sieci energetycznej.

• Szczegółowo zostanie przeanalizowane przede wszystkim funkcjonowanie systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego w pięciu najbardziej poszkodowanych gminach z każdego z dotkniętych nawałnicami województw.

Międzyresortowy Zespół do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego został powołany przez premier Beatę Szydło. Przewodniczącym zespołu jest minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Członkami zespołu są m.in. ministrowie: rolnictwa i rozwoju wsi, cyfryzacji, energii, infrastruktury i budownictwa oraz wojewodowie m.in. kujawsko-pomorski, wielkopolski i pomorski. W pracach biorą też udział szefowie służb: Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej oraz przedstawiciele Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Naszym zadaniem jest podsumowanie działań po sierpniowych nawałnicach oraz wyciągnięcie wniosków na przyszłość dotyczących m.in. przygotowania służb i zarządzania kryzysowego. Rekomendacje zespołu zostaną przedstawione Radzie Ministrów" - zapowiedział - cytowany w komunikacie resortu - szef MSWiA Mariusz Błaszczak na posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego.

Jak podał w komunikacie resort szef MSWiA do 30 września br. przedstawi Radzie Ministrów sprawozdanie z realizacji zadań zespołu.

Poinformowano, że na czwartkowym (7 września) posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ustalono harmonogram prac oraz powołano grupę roboczą. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że zespół ma przede wszystkim za zadanie przeanalizować i ocenić funkcjonowanie systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. "Po tej analizie i ocenie, opracujemy wnioski i rekomendacje ewentualnych zmian w zakresie funkcjonowania całego systemu" - powiedział Błaszczak.

"Zespół odtworzy i przeanalizuje przebieg działań w zakresie monitorowania zagrożeń, ostrzegania i powiadamiania ratunkowego, działań ratowniczych oraz zarządzania kryzysowego na poziomie województw, powiatów i gmin. Przebieg działań zostanie porównany z planami zarządzania kryzysowego oraz planami ratowniczymi na poziomie województwa i powiatu. W ramach prac omówione zostaną również kwestie pomocy socjalnej i usuwania skutków nawałnic oraz zapewnienia ciągłości działania kluczowych usług takich jak łączność, energia elektryczna czy transport" - czytamy w komunikacie

Podano w nim, że sierpniowymi nawałnicami dotkniętych zostało ponad 170 gmin. Szczegółowo zostanie przeanalizowane przede wszystkim funkcjonowanie systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego w pięciu najbardziej poszkodowanych gminach z każdego z dotkniętych nawałnicami województw. Będą to m.in.: Chojnice, Czersk i Brusy z Pomorskiego; Koronowo i Gostycyn z województwa kujawsko-pomorskiego; miasto i gmina Gniezno z Wielkopolski; Grabica i Łask z województwa łódzkiego oraz Wińsko z Dolnego Śląska.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.