PARTNER PORTALU
 • BGK

Grzegorz Schetyna: Wybory samorządowe będą pierwszym testem przed kolejnymi wyborami

 • PAP/JS    18 marca 2017 - 14:44
Grzegorz Schetyna: Wybory samorządowe będą pierwszym testem przed kolejnymi wyborami
Przewodniczący PO w Ostromecku k. Bydgoszczy (fot. PO/twitter)

Wybory samorządowe będą pierwszym sprawdzianem i pierwszym politycznym testem przed kolejnymi wyborami, dlatego wiele zrobimy, żeby przygotować Polskę i obronić samorząd przed złymi zmianami, impregnować na złą zmianą PiS - powiedział Grzegorz Schetyna.
• Zdaniem Grzegorza Schetyny "PiS chce wykastrować samorząd terytorialny w Polsce".

• Lider PO uznał, że przyczyną takiego działania PiS są wcześniejsze przegrane w wyborach samorządowych wszystkich szczebli. 

• Szef PO podkreślił, że jego formacja budowała samorządność w Polsce i powstała z samorządu, dlatego wie, jak ważna jest niezależność samorządów i ich podmiotowość.

Przewodniczący PO w Ostromecku k. Bydgoszczy uczestniczył w debacie samorządowców z województwa kujawsko-pomorskiego dotyczącej wyborów i przyszłości samorządu. To drugie, po Dolnym Śląsku, z cyklu planowanych spotkań w regionach.

"To wszystko o czym słyszymy: dwukadencyjność wsteczna, jedna tura, wysoki próg, który ma ograniczać wejście mniejszych komitetów, wreszcie zabranie możliwości startowania komitetom niezależnym, niepartyjnym, pokazuje, że PiS chce wykastrować samorząd terytorialny w Polsce, chce zabrać mu kompetencje i możliwości" - powiedział lider PO na konferencji prasowej.

Schetyna stwierdził, że postępowanie PiS wynika z tego, że partia ta przegrywa wybory samorządowe wszystkich szczebli, wybory bezpośrednie i wybory do sejmików.

"(PiS) chce unieszkodliwić, osłabić, ograniczyć możliwości tych, którzy mając zaufanie mieszkańców, Polaków, skutecznie reprezentują interesy lokalnych społeczności i skutecznie walczą o to, żeby ta władza, która jest najbliżej ludzi, była skuteczna i miała sporo do powiedzenia, jak było dotychczas" - mówił lider PO.

Schetyna zaznaczył, że spotkania w regionach będą poświęcone temu jak chronić osiągnięcia 27 lat samorządu, budować jego autonomię, skutecznie utrzymać jego skuteczny wpływa na wydawanie środków europejskich, prowadzić współpracę pomiędzy samorządem i rządem, aby jak najlepiej rozwiązywać problemy mieszkańców.

Szef PO podkreślił, że jego formacja budowała samorządność w Polsce i powstała z samorządu, dlatego wie, jak ważna jest niezależność samorządów i ich podmiotowość.

"Rozmawiamy więc z samorządowcami wszystkich szczebli żeby pokazać jakim zagrożeniem jest polityka centralizacyjna PiS. Jeździmy od województwa do województwa żeby pokazać, że ważna jest integracja i mobilizacja. Ważne jest także żeby nie patrzeć na zadania, jakie stoją przed samorządem tylko przez pryzmat partyjny. To nie jest kwestia tylko czy PiS, czy PO, kto będzie mocniejszy w tym starciu. Ważne jest żeby zachować to, co udało się zrobić - niezależność, bezpartyjność samorządów i to żeby Polacy mogli wybierać tych, których chcą" - dodał.

Schetyna zaznaczył, że kalendarium przygotowań Platformy do wyborów uzależnia od tego kiedy się one odbędą, gdyż zakłada, że wybory nawet mogą zostać przyspieszone o rok i być wyznaczone na jesień tego roku.

"Jesteśmy przygotowani do tego, aby wybrać 50, 60 do 102 kandydatów na prezydentów w największych miastach. To są ośrodki metropolitalne, miasta stutysięczniki. To muszą być osoby, które będą w stanie zbudować wokół siebie nie tylko partyjne, ale także obywatelskie aktywne wsparcie. Dla nas partnerami są nie tylko partie polityczne, ale przede wszystkim niezależni samorządowcy, ruchy miejskie, organizacje pozarządowe, środowiska obywatelskie" - powiedział przewodniczący PO.

Spotkanie z samorządowcami w Ostromecku było zamknięte, bez udziału mediów. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Julek, 2017-03-20 12:17:28

  Do zibiwo: A jakiś przykład, poza banałami typowymi dla pisowskich trolli ?
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-03-20 10:15:15

  Trzeba chronić osiągnięcia, ale też eliminować wady. Wadą jest brak finansowej odpowiedzialności urzędników i radnych za popełniane błędy.
 • zibiwo, 2017-03-19 07:24:28

  Panu Schetynie w głowie się przewraca. On ciągle czymś się chełpi. Szef PO chwali się, że jego formacja budowała samorządność w Polsce,dlatego wie, jak ważna jest niezależność samorządów i ich podmiotowość. Niestety pan Schetyna mówi towarzystwie swoich kolesiów, którzy robili co chcieli nie oglądaj...ąc się na obowiązujące prawo.  rozwiń