PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Prokuratury sprawdzą prawidłowość przyznawania dodatków opiekuńczych

  • PAP/JS    19 kwietnia 2017 - 20:35
Pomorskie: Prokuratury sprawdzą prawidłowość przyznawania dodatków opiekuńczych
Kobiety zwróciły się do prokuratury z prośbą o interwencję już w momencie, gdy ośrodek pomocy społecznej wydał decyzję w ich sprawach (fot.pixabay)

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poleciła podległym sobie jednostkom, by zbadały prawidłowość przyznawania dodatków opiekuńczych z tytułu urodzenia więcej niż jednego dziecka. To efekt sygnałów o błędach w decyzjach podejmowanych w jednym z ośrodków pomocy społecznej.
• Zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 2014 roku - "w przypadku urodzenia, podczas jednego porodu, więcej niż jednego dziecka, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na każde urodzone dziecko".

• Prokuratura nie podaje, który ośrodek pomocy społecznej wydawał błędne decyzje.

 

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Gdańsku Maciej Załęski wyjaśnił, że do reprezentowanej przez niego jednostki zgłosiło się kilka kobiet, które urodziły bliźniaki bądź trojaczki. Kobiety te w ostatnim czasie wystąpiły do jednego z działających na terenie Pomorza ośrodków pomocy społecznej i otrzymały dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w wysokości takiej, jaką otrzymałyby rodząc jedno dziecko.

Rzecznik wyjaśnił, że - zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 2014 roku - "w przypadku urodzenia, podczas jednego porodu, więcej niż jednego dziecka, dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje na każde urodzone dziecko". Kobietom należał się więc dodatek w podwójnej lub potrójnej wysokości.

Załęski dodał, że kobiety zwróciły się do prokuratury z prośbą o interwencję już w momencie, gdy ośrodek pomocy społecznej wydał decyzję w ich sprawach. "Wówczas jedyną drogą odwoławczą było złożenie zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego" - powiedział Załęski dodając, że rozpatrywanie takich odwołań trwa najczęściej kilka miesięcy, przez który to czas - oczekując na zmianę błędnej decyzji - matki wieloraczków otrzymywały zasiłek w niższej niż powinny wysokości.

Rzecznik wyjaśnił, że - aby uniknąć takich sytuacji - Prokuratura Regionalna w Gdańsku zwróciła się do podległych jej jednostek o sprawdzanie procedur stosowanych przez działające na ich terenie ośrodki pomocy społecznej.

Załęski nie podał, który ośrodek pomocy społecznej wydawał błędne decyzje. Rzecznik podkreślił, że śledczy nie chcą piętnować konkretnego ośrodka, a celem ich działania jest chęć zapobieżenie podobnym nieprawidłowościom mogącym utrudnić życie młodym rodzicom wieloraczków.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku obejmuje zasięgiem swojego działania województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie i część warmińsko-mazurskiego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.