PARTNER PORTALU
  • BGK

Ryszard Brejza broni sprzeciwu rady miasta wobec łamania prawa w Polsce

  • GP    14 czerwca 2017 - 10:42
Ryszard Brejza broni sprzeciwu rady miasta wobec łamania prawa w Polsce
Ryszard Brejza jest prezydentem Inowrocławia od 2002 roku. (fot.:youtube.com)

Władze samorządowe Inowrocławia nie zgadzają się z delegalizacją uchwały rady miasta, która traktowała o łamaniu prawa w Polsce. Są gotowe iść bronić swoich racji w sądzie.
14 czerwca popłynął klarowny sygnał z Inowrocławia, że prezydent miasta nie zgadza się decyzją wojewody kujawsko-pomorskiego. Wojewoda, wpisując się w ogólnopolski spór polityczny, zdecydował o unieważnieniu uchwały rady Inowrocławia sprzeciwiającej się łamaniu prawa w Polsce.

W wystosowanym do mediów komunikacie władze Inowrocławia podkreślają, że są wybrane przez mieszkańców i mają "pełne prawo do wypowiadania się w sprawach dotyczących samorządu w Polsce".

- Wszelkie zmiany prawa samorządowego wprowadzane przez rząd odnoszą negatywne skutki dla nas, jako mieszkańców Inowrocławia - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza komentując sytuację. - Rządzący w Warszawie zabierają lub ograniczają kompetencje miast oraz gmin i sami chcą ze stolicy decydować o naszych lokalnych sprawach - na to nie będzie naszej zgody i nie będziemy milczeć - dodaje.

W komunikacie zwrócono uwagę, że już kilkaset samorządów przyjęło identyczne w treści uchwały, co pokazuje, że Inowrocław nie jest jedyny. Wyjątkowość sytuacji w tym mieście polega na tym, że uchwałę zaskarżają razem miejscy politycy PiS i SLD, a wojewoda Mikołaj Bogdanowicz (PiS) ma działać w interesie partii, nie samorządu.

- Decyzję wojewody odbieramy jako próbę zabierania prawa przedstawicielom mieszkańców do wypowiadania się w sprawach publicznych, co przypomina cenzurę i kneblowanie, niczym w państwach niedemokratycznych - kończy się komunikat.

Zapadła też decyzja, że jeśli będzie to konieczne, samorząd Inowrocławia będzie swoich racji dochodził w sądzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • W jakim kraju żyjemy, 2017-06-16 20:44:15

    Do ferry: dlaczego prezydent Brejza nie inspirował Rady gdy w sposób mafijny łamane było prawo aby dobrze zrobić operatorom kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach obywatelskich - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/jezeli-komus-sie-wydaje-ze-mnie-zastraszy-amp-8211-to-sie-myli,39823.html...  rozwiń
  • ferry, 2017-06-14 13:11:40

    Dlaczego wojewoda unieważnił uchwałę? Przecież radni z Inowrocławia wyrazili swoje stanowisko, do czego mają prawo!