PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń: Budżet na 2018 roku z 99 mln zł deficytu

  • PAP/JS    14 grudnia 2017 - 22:01
Toruń: Budżet na 2018 roku z 99 mln zł deficytu
W nadchodzącym roku nie będzie podwyżek cen wywozu śmieci i biletów komunikacji miejskiej. (fot. pixabay.com)

W budżecie Torunia na 2018 r., który radni uchwalali w czwartek (14 grudnia), przewidziano dochody w wysokości 1154 mln zł, a wydatki - 1253 mln zł, a więc deficyt sięgnie 99 mln zł. Planowane zadłużenie miasta na koniec roku sięgnie 983 mln zł.
Za przyjęciem budżetu głosowało 21 radnych klubów PiS, PO, Czas Gospodarzy, nikt nie był przeciw, od głosu wytrzymało się trzech radnych Czasu Mieszkańców.

Prezydent miasta Michał Zaleski podkreślił, że deficyt w wysokości 99 mln zł w całości będzie przeznaczony na inwestycje. Jego zdaniem jednak deficyt na koniec roku powinien być faktycznie niższy, podobnie jak w tym roku. Zaznaczył, że na 2017 r. zakładano 100,5 mln zł, a już wiadomo, że sięga 40 proc. tej kwoty.

W budżecie na inwestycje przewidziano - 302,5 mln zł, z czego najwięcej przeznaczono na projekty finansowane przy udziale środków unijnych - 100,5 mln zł i zadania cyklicznie, jak modernizacja i budowa dróg lokalnych, oświetlenie, budownictwo mieszkaniowe - 74,5 mln zł, dokapitalizowanie spółek z związku z prowadzonymi przez nie inwestycjami - 39,1 mln zł.

Zapisano też m.in. środki na budowę i rozbudowę trzech przedszkoli i budowę żłobka, kontynuowanie zdań programu niskiej emisji - Kawka II, budowę hali tenisowej, wkład własny do przedsięwzięć realizowanych przez instytucje kultury, Specjalistyczny Szpital Miejski i Zakład Pielęgniarsko-Opiekuńczy.

W planie inwestycyjnym na przyszły rok zapisano 30 zadań, których realizacja ma być współfinansowana z funduszy unijnych. Na 12 z nich miasto podpisało już umowy o dotacje, a wnioski o dofinansowanie 13 projektów są w trakcie oceny instytucji zarządzających. W przypadku pięciu zadań trwa oczekiwane na ogłoszenie naboru wniosków dotyczących projektów, które będą mogły być realizowane przy wsparciu UE.

Na wynagrodzenia pracowników jednostek realizujących zdania własne miasta przewidziano 339 mln zł. Z tego wydatki na wynagrodzenia w sferze oświaty i opieki wychowawczej oraz w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych prowadzącym obsługę administracyjno-księgową jednostek oświaty sięgną 252 mln zł, tj. o 11,5 mln zł więcej niż w 2017 r. Wzrost wynika głównie z zapowiadanych przez rząd podwyżek dla nauczycieli, a także planowanych podwyżek dla pracowników oświaty zatrudnionych na etatach niepedagogicznych.

W nadchodzącym roku nie będzie podwyżek cen wywozu śmieci i biletów komunikacji miejskiej. Przewidziano obniżenie ceny niektórych kategorii biletów okresowych i krótkookresowych, a także stawki podatku za garaże i miejsca postojowe o 20 proc. w stosunku do 2017 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Efekty afery deficyt, 2017-12-15 14:31:17

    Patologi KRUS nie będziemy dłużej utrzymywać z środków publicznych ZUS ,sprzeczne z zasadami etyki. Zobaczcie jakie drogie mają ciągniki pseudo rolniki, jakie inne sprzęty Naszym kosztem z dopłat Unijnych zakupili. Ubiegłoroczna nowela ustawa z 14 kwietnia 2016 r weszła w życie 30 kwietnia 2016 roku... o obrocie ziemi rolnej wyłącznie przez rolnika, przypieczętowała iż jesteśmy poróżnieni. Z uczciwych podatników ZUS z obrębów miast zrobiono gorszy sort, kobiety z miast jak w obozach koncentracyjnych faszystowskich niebawem ustawiać będą zbiorowo do dymania zamiast brakujących jałówek w oborach. Ustawa z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) gorycz przelała , parobki z miast mogą jedynie kupić do 30arów działki jako nieruchomość (Dz. U z 2016 r., poz. 585), XXI wiek równouprawnienie ? Demokracja praworządność jaka, społeczeństwo w obrębach miast jak nic nie miało tak wciąż nic nie ma. W związku z powyższym jaki mamy wybór do głosowania w najbliższych wyborach, wolność, równość w Polsce przez bolszewie żydowską została stłumiona.  rozwiń