PARTNER PORTALU
  • BGK

Witold Słowik: Musimy się przyzwyczaić do finansowania w ramach PPP

  • PAP/KDS    13 marca 2018 - 15:53
Witold Słowik: Musimy się przyzwyczaić do finansowania w ramach PPP
Wiceszef resortu inwestycji i rozwoju był uczestnikiem Welconomy Forum w Toruniu. (fot.miir.gov.pl)

Musimy się przyzwyczajać do finansowania inwestycji rozwojowych m.in. poprzez partnerstwo publiczno-prywatne - powiedział we wtorek (13.03) w Toruniu wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.
Wiceszef resortu inwestycji i rozwoju był uczestnikiem Welconomy Forum w Toruniu. Wziął udział w odbywającym się w ramach forum Konwencie Wójtów.

- Od chwili wejścia Polski do UE przyzwyczailiśmy się do finansowania przedsięwzięć rozwojowych przede wszystkim z grantów unijnych. Z wielu powodów m.in. dlatego, że jesteśmy państwem coraz bogatszym, tych środków grantowych będzie coraz mniej w kolejnych perspektywach finansowania. Musimy się przyzwyczajać do finansowania m.in. poprzez partnerstwo publiczno-prywatne i wykorzystywania w szerszym zakresie środków z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, czyli tzw. Planu Junckera. Musimy to zrobić po to, żeby utrzymać tempo rozwoju naszego kraju wtedy, gdy finansowania grantowego będzie mniej - podkreślił wiceminister Słowik.

Przypomniał, że została przyjęta nowa edycja Planu Junckera. - Pierwotnie - zgodnie z zasadami ogłoszonymi w 2014 roku, a wdrażanymi od 2015 roku - celem było uruchomienie inwestycji o wartości 315 mld euro. W chwili obecnej pula została podniesiona do 500 mld euro. Uruchomiono już inwestycje stanowiące 80 procent z tych 315 mld euro. Komisja Europejska jest bardzo zadowolona z postępów we wdrażaniu tego planu - wskazał wiceminister.

Jego zdaniem edycja 2.0 nie jest ostatnią, a perspektywa wyznaczona do roku 2020 zostanie przedłużona. Dodał, że 500 mld euro wcale nie musi być także ostateczną kwotą, a może zostać ona zwiększona.

Dodał, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju dokonano modyfikacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, tak żeby w poszczególnych działaniach wydzielić pulę pieniędzy przeznaczoną bezpośrednio dla miast średnich i dla miast tracących swoje funkcje ekonomiczne, by nie musiały one konkurować z największymi ośrodkami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.