PARTNER PORTALU
  • BGK

Orkan Friederike nad Polską. Gdzie powieje najmocniej?

  • aw    18 stycznia 2018 - 13:01
Orkan Friederike nad Polską. Gdzie powieje najmocniej?
Porywy wiatru na zachodzie kraju mogą sięgnąć 100 km/ h (fot.shutterstock)

IMGW przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Zalecana jest najwyższa ostrożność. Silnie powieje.
  • Ostrzeżenia o zagrożeniach wydano dla 13 województw: dla sześciu województw - pierwszy stopień; dla siedmiu - stopień drugi.
  • Pierwszy stopień ostrzeżenia wydano dla województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego i opolskiego.
  • Drugi stopień ostrzeżenia wydano dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

IMGW ostrzega, że w nocy z 18 na 19 stycznia zachmurzenie ma być duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północy kraju o 5 cm do 8 cm, na Mazowszu i Podlasiu o 5 cm do 10 cm, w Bieszczadach o 7 cm.

Na północy kraju, w strefach opadów śniegu, wiatr będzie powodował zawieje śnieżne, w których widzialność może spadać miejscami do 100 m. Temperatura minimalna od -4 st. na północnym wschodzie do 1 st. miejscami na zachodzie i na wybrzeżu, w rejonach podgórskich około -3 st.

Na północnym wschodzie wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zmieniających się. Na pozostałym obszarze kraju wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty. Porywy wiatru na wschodzie do 65-80 km/h, na zachodzie do 100 km/h, w rejonach podgórskich do 120 km/h, a wysoko w górach do 130 km/h.

Czytaj też: Sól drogowa jest tania, ale szkodliwa. Nie sposób z niej zrezygnować, ale można ją ograniczyć

W piątek (19 stycznia) zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady śniegu. Na Pomorzu zawieje śnieżne, w których widzialność może spadać miejscami do 100 m. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północnym wschodzie o 5 cm, na Pomorzu o 4 cm do 10 cm. Temperatura maksymalna od 0 st. do 3 st., na Podhalu około -1 st. Wiatr umiarkowany, porywisty, zachodni, jedynie na północy kraju północno-zachodni i północny. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 90 km/h.

Orkan Friederike paraliżuje Europę

Potężny front niżowy Fryderyka ze śnieżycami i porywistym wiatrem powoduje w czwartek paraliż komunikacyjny na zachodzie Europy. Zamykane są lotniska i porty morskie, nie kursują pociągi, staje komunikacja miejska.

Z powodu wiatru, którego prędkość dochodzi w porywach do 140 km/h, na lotnisku Schiphol w Amsterdamie odwołano w czwartek wszystkie loty. W wielu rejonach Holandii obowiązuje najwyższy stopień alertu pogodowego. Wstrzymano komunikację kolejową, autobusową, w miastach nie kursują tramwaje.

W najludniejszym kraju związkowym Niemiec - Nadrenii Północnej-Westfalii - całkowicie wstrzymana została komunikacja kolejowa. Niemiecka służba meteorologiczna (DWD) wydała ostrzeżenie dla niektórych regionów kraju, zalecając mieszkańcom pozostanie w domach. W części szkół w północnych i zachodnich Niemczech odwołano w czwartek zajęcia. Front niżowy przemieszcza się na wschód.

Niemiecka policja ostrzega przed gołoledzią i apeluje o bezpieczną jazdę. Agencja dpa poinformowała o licznych wypadkach na odcinku autostrady łączącej Wilhelmshaven z Westerstede w północnych Niemczech.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.