PARTNER PORTALU
  • BGK

153 nowe kamery monitoringu w Łodzi

  • JS    13 marca 2018 - 22:50
153 nowe kamery monitoringu w Łodzi
System monitoringu wizyjnego Miasta Łodzi (fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ)

Miasto przystępuje do piątego etapu rozbudowy monitoringu miejskiego. Do końca 2018 r. w Łodzi przybędą 153 nowe kamery.
Przez ostatnie cztery lata władze Łodzi zainwestowały w monitoring blisko 10 mln zł. Pozwoliło to na zainstalowanie, głownie w śródmieściu Łodzi, blisko 450 kamer monitoringu. Jak poinformował Tomasz Piotrowski, dyrektor departamentu prezydenta UMŁ, w czterech poprzednich etapach rozbudowy miejskiego monitoringu, miasto co roku przeznaczało na ten cel ok. 2 mln zł. Po zakończeniu najnowszej tegorocznej inwestycji w mieście będzie 600 kamer, a wartość całej inwestycji przekroczy 14 mln zł.

System monitoringu jest elementem wpływającym na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Łodzi. - Obserwujemy, że przestępczość w miejscach, w których pojawia się monitoring, wyraźnie się zmniejsza. Cieszymy się, że z systemu miejskiego monitoringu aktywnie korzysta również policja – powiedział dyrektor Tomasz Piotrowski.

O skuteczności miejskiego systemu monitoringu świadczy liczba zdarzeń wykrytych dzięki kamerom. W 2015 r. było to 2678 zdarzeń, w 2016 – 3331, a w 2017 – 5114.

Jak poinformował Waldemar Walisiak, naczelnik wydziału monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi, rozbudowa monitoringu w 2018 r. obejmie również łódzkie osiedla. Aż 153 kamery monitoringu pojawią się w 42 lokalizacjach na osiedlu Zarzew–Górniak. – Rozbudowa jest możliwa m.in. dzięki trzem wnioskom do budżetu obywatelskiego złożonym przez mieszkańców w zeszłym roku. System kamer zainstalujemy w ciągu ul. Przybyszewskiego (od Piotrkowskiej do Tatrzańskiej), Zarzewskiej (od Rzgowskiej do Kolińskiego) i Kilińskiego (między Milionową a Siedlecką). Liczymy, że dzięki kamerom mieszkańcy będą czuli się bezpieczniej oraz wzrośnie wykrywalność zdarzeń i przestępstw – powiedział naczelnik Waldemar Walisiak.

Dyrektor Tomasz Piotrowski podkreślił, że w procesie rozbudowy monitoringu miasto obrało dwa strategiczne kierunki. Jednym jest monitoring w ścisłym centrum, drugim jest reagowanie na głosy mieszkańców, zwracających uwagę na bezpieczeństwo na osiedlach.

Rozstrzygnięcie przetargu na rozbudowę monitoringu ma nastąpić pod koniec kwietnia, a nowe kamery powinny zostać uruchomione do końca 2018 r. Warto przypomnieć, że w ramach rewitalizacji obszarowej, we wszystkich ośmiu kwartałach, również zostanie zainstalowany monitoring.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.