PARTNER PORTALU
 • BGK

Radni przyjęli projekt dotyczący przyszłości gimnazjów w Łodzi

 • PAP/JS    16 lutego 2017 - 19:49
Radni przyjęli projekt dotyczący przyszłości gimnazjów w Łodzi
Zdaniem Treli, Łódź była jedynym dużym miastem, które tak szeroko konsultowało dostosowanie sieci szkół do nowego ustroju szkolnego (zdj. ilustracyjne/Fotolia)

• Radni zdecydowali, że 11 z 42 gimnazjów w Łodzi zostanie wygaszonych, pozostałe połączą się z innymi typami szkół; powstaną też 4 nowe podstawówki i liceum.
• Projekt sieci szkół zgodnej z nowym ustrojem szkolnym trafi teraz do kuratora oświaty.
"Musieliśmy przygotować sieć szkół - w zgodzie z intencjami reformy edukacyjnej, którą przyjął rząd, a która w znakomitej większości zakłada wygaszenie gimnazjów. Udało się wypracować wariant dający uczniom poczucie bezpieczeństwa; uczeń, który rozpoczął naukę w danej szkole, ma zapewnienie, że dokończy ją w tej samej placówce" - podkreślił wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela (SLD).

Zdaniem Treli, Łódź była jedynym dużym miastem, które tak szeroko konsultowało dostosowanie sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Od września ub. roku przygotowano kilka wariantów sieci, o których dyskutowano ze środowiskiem oświatowym.

"Rodzice bardzo nas prosili, by uczniowie mogli kontynuować i zakończyć naukę przedmiotu z tym samym nauczycielem, z którym ją zaczęli. To były tysiące spotkań i rozmów, trudnych i bolesnych" - zaznaczył Trela.

Projekt nowej sieci szkół zakłada, że 11 z 42 łódzkich gimnazjów zostanie całkowicie wygaszonych. Pozostałe zostaną przekształcone w szkoły podstawowe, licea lub szkoły zawodowe - przez połączenie z już istniejącymi szkołami. Z likwidowanych gimnazjów powstaną także cztery nowe szkoły podstawowe i jedno nowe liceum .

O możliwość kontynuowania pracy edukacyjnej pod szyldem liceum konkurowały m.in. dwa gimnazja - nr 1 i nr 29 - które mogą się pochwalić znakomitymi wynikami nauczania. Szansę otrzyma "Jedynka", która stanie się XI LO, co będzie się wiązało z przeprowadzką do budynku po dawnym Gimnazjum nr 28. Gimnazjum nr 29 zostanie przyłączone do pobliskiej podstawówki.

"Wysłaliśmy mnóstwo próśb i petycji, swoich racji broniliśmy na każdym posiedzeniu komisji edukacji. Średnia za I semestr wynosi w naszym gimnazjum 4,69. Dowiadujemy się teraz, że nie damy rady wypracować renomy, by utrzymać się jako liceum" - zaznaczyła Marzena Mydlarz z rady rodziców Gimnazjum nr 29.

"Gdybyśmy się zgodzili na przekształcenie kolejnego gimnazjum w liceum, to trzeba byłoby ich więcej przekształcić. Musimy być odpowiedzialni, by zapobiec sytuacji, że za 2-3 lata będzie to liceum wygaszane" - argumentował Trela.

Wśród protestujących było też VI LO; szkole z 70-letnią tradycją zaproponowano przeprowadzkę do budynku opuszczonego przez Gimnazjum nr 44. Budynek liceum ma przejąć przylegająca do niego podstawówka.

Pięć gimnazjów zostanie włączonych w strukturę zespołów szkół zawodowych, siedem w połączonych ze szkołami podstawowymi, a dziesięć z liceami.

Koszty wprowadzenia reformy w Łodzi władze oceniają na ok. 70 mln zł, np. ponad 8 mln zł ma kosztować stworzenie brakujących pracowni specjalistycznych dla klas VII i VIII w 81 szkołach podstawowych.

"Nie da się obecnie policzyć kosztów osobowych, będziemy rozmawiać o każdym nauczycielu. Nie dysponuję teraz danymi, ilu pracowników trzeba będzie zwolnić, ani kosztami tej operacji" - zaznaczył Trela.

Zdaniem radnego Mateusza Walaska (PO) reforma edukacji "obliczona jest na skonfliktowanie Polaków", a sposobem na jej odwrócenie powinno być referendum.

"Może jeszcze jest szansa, w końcu posłowie nie takie zmiany przegłosowali w ciągu jednej nocy, może jeszcze nastąpi refleksja i tu należy szukać rozwiązania problemów" - mówił.

Radny Marcin Zalewski (PiS) wytknął opieszałość w działaniach komitetu pracującego nad siecią szkół oraz negatywne nastawienie Treli do wprowadzanej reformy.

"Klimat wokół zmian tak dobitnych w łódzkiej edukacji potęgował sposób, w jaki pan prezydent odnosił się do reformy. Jeżeli pan mówi, że nie zgadza się z założeniami reformy, to nie jest wiarygodnym partnerem do rozmowy" - podkreślił.

Projekt dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego przyjęto 24 głosami klubów PO i SLD przy 11 głosach wstrzymujących oddanych przez radnych klubu PiS. W najbliższym czasie na jego temat wypowie się łódzki kurator oświaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • obserwator, 2017-02-17 11:18:30

  czy w każdym dużym mieście radni PiS mają odgórny nakaz, żeby wstrzymywać się od głosu przy uchwalaniu nowej sieci szkól?