PARTNER PORTALU
  • BGK

Reforma edukacji, likwidacja gimnazjów: strajk okupacyjny w gimnazjum w Łodzi

  • MIW    16 lutego 2017 - 11:19
Reforma edukacji, likwidacja gimnazjów: strajk okupacyjny w gimnazjum w Łodzi
Gimnazjum nr 19 w Łodzi (fot. gim19.edu.lodz.pl)

• W Łodzi rozpoczęła się nadzwyczajna sesja rady miasta. Radni mają zająć się projektami uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego.
• Sesję poprzedziły długie obrady Komisji Edukacji. Radni mają twardy orzech do zgryzienia, gdyż propozycje samorządu budzą sprzeciw w części szkół.
• W gimnazjum nr 19 w Łodzi rodzice tamtejszych uczniów rozpoczęli wczoraj (15.02) strajk okupacyjny.
Rodzice uczniów z „19-tki” domagali się, aby po reformie oświaty gimnazjum zostało przekształcone w liceum. Placówka przez kilka lat z rzędu pozyskiwała dofinansowanie z miejskiego budżetu obywatelskiego dzięki czemu została gruntownie wyremontowana. Ponadto - jako jedyna szkoła publiczna w Polsce - prowadzi ono naukę języka japońskiego (w planach jest także poszerzenie oferty o język mandaryński i chiński). I jeszcze jedno – jak podkreśla Radio Łódź - w rankingu łódzkich gimnazjów „19”-tka w ciągu kilku lat przeskoczyła z samego końca stawki (zajmowała 50. miejsce) do jej połowy.

Rodzice uważają, że władze miasta powinny docenić ten fakt i umożliwić placówce kontynuację rozwoju, tym razem już pod szyldem liceum ogólnokształcącego. Za przekształceniem placówki w liceum jest także dyrekcja szkoły, która nie ma wątpliwości, że chętnych do nauki w nim nie zabraknie.

Wczoraj (14.02) w szkole odbyły się długie negocjacje z przedstawicielami samorządu, który reprezentował wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela. Rodzice wydają się być dobrej myśli co do jego efektów.

- Wszyscy byliśmy świadkami wiążących deklaracji i obietnic, które skrzętnie odnotowaliśmy i będziemy oczekiwali ich realizacji. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji. Każda ze stron robi krok w tył Panie Prezydencie, by móc w porozumieniu spotkać się w połowie drogi – można przeczytać na facebookowym profilu szkoły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • rodzic, 2017-02-17 11:24:15

    też jestem rodzicem, ale wydaje mi się, że rodzice z "19" przesadzają z tym strajkiem. Gdyby nie było "reformy", gimnazjum pozostałoby gimnazjum, raczej nie miałoby szans na przekształcenie w LO, więc skąd te emocje? Chyba od nauczycieli ... Bo chińskiego można uczyć także w po...dstawówce  rozwiń