PARTNER PORTALU
 • BGK

Aquaparki mogą na siebie zarabiać. Są przykłady

 • Piotr Toborek    20 marca 2017 - 07:00
Aquaparki mogą na siebie zarabiać. Są przykłady
Polacy lubią aquaparki (fot.aquaprkwrocław)


• Do aquparków trzeba dokładać – samorządy przyzwyczaiły się do takiej myśli i pogodziły z takim stanem. Przez lata rzeczywiście dokładały, niektórzy krocie.

• Od pewnego czasu mamy jednak ośrodki, które przeczą tezie o niemożliwości zarabiania na prowadzeniu parków wodnych.

• Jak się okazuje, kluczem do sukcesu nie jest jedynie wysoka frekwencja – bo mamy pękające w szwach parki, które trzeba dotować – a obniżenie kosztów działania.
Do aquparków trzeba dokładać – samorządy przyzwyczaiły się do takiej myśli i pogodziły z takim stanem. Przez lata rzeczywiście dokładały, niektórzy krocie. Pogląd o deficytowym charakterze parków wodnych pokutuje zresztą do dziś.

Kierownik olsztyńskiej „Aquasfery” Tomasz Dunalski mówi: – W skali roku od kilku lat jesteśmy na poziomie 850 tysięcy odwiedzin. A jak otwierano park zakładano, że 700 tysięcy to będzie bardzo dobry wynik.

Mimo tak dużego zainteresowania, do olsztyńskiej Aquasfery i tak trzeba dokładać. Co roku samorząd wydaje na to nieco ponad 1 mln złotych.

– Tego typu obiekty nigdzie w kraju nie zarabiają – ocenia Dunalski. – Poza tym, my nie jesteśmy takim typowym parkiem rozrywki, np. uczymy za darmo pływać dzieci z olsztyńskich szkół, mamy sekcję sportową. Naszym celem jako spółki miejskiej nie jest zarabianie, liczy się ta wartość dodana – tego nie da się porównać z fabryką śrubek.

Olsztyn szuka różnych sposobów na ograniczenie kosztów działania aquaparku. Podpisano np. sponsorską umowę z tamtejszą galerią handlową. – To jest 5 mln na 10 lat, z tej sumy co rok do naszych dochodów dopisywane jest 500 tysięcy – tłumaczy kierownik. – Poza tym, robimy, co możemy, wykorzystujemy każde święto, każdą okazję do promocji obiektu. Obłożenie mamy już tak duże, że trudno przyciągnąć jeszcze więcej odwiedzających.

W Środzie Śląskiej też do parku wodnego trzeba dokładać:

– Nie da się zarobić na takiej działalności. Jesteśmy taką spółką, która ma pewną misję wobec społeczeństwa. Do sportu i rekreacji zawsze się dokłada – tłumaczy Arkadiusz Gubała, dyrektor Średzkiego Parku Wodnego.

Park odwiedza dziennie średnio ok. 500 gości. Trudno będzie ten wynik poprawić, bo nowe parki wodne i baseny powstają w wielu miejscowościach.

– Konkurencje to dopiero możemy odczuć, powstaje duży kompleks we Wrocławiu, a w dolnośląskim mają być budowane baseny z programu Delfin – coś na wzór Orlików. Wtedy można się obawiać, że dzieci z takich szkół nie będą przyjeżdżać do nas – przyznaje kierownik.

W Rudzie Śląskiej, gdzie aquapark działa od pięciu lat, każdy rok zamyka się stratą: w 2013 r. ponad 16 mln zł, w 2014 r. blisko 8 mln zł, w 2015 – 3 mln zł.

W Wągrowcu zbudowano park wodny za 25 mln złotych. Samorząd z góry zakładał, że będzie zmuszony wpierać jego działania, ale z planowanych 600 tysięcy dotacji zrobiło się niemal 2 mln złotych.

Z kolei suwalski aquapark dostaje od miast co roku ponad milion złotych.

W 40-tysięcznych Chojnicach park wodny w 2015 roku przyniósł ok. 60 tys. zł straty. Podobnie było w roku ubiegłym. Spadła także frekwencja – z 244 tys. do 215 tys. odwiedzających.

Wagary w aquaparku

Oferta parków wodnych, także tych deficytowych, jest coraz bogatsza: urodziny na basenie, pływanie niemowląt, a nawet dzień wagarowicza na basenie, to tylko niektóre z dziesiątek propozycji.

– Dzisiaj bardzo duże znaczenie mają działania marketingowe i promocyjne, trzeba ludzi informować i zachęcić, żeby przyszli akurat do nas. Cały czas czegoś szukamy, ostatnio bardzo popularny jest tzw. ceremoniał saunowy, podobnie ceremoniał zapachowy – mówi Gubała.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Paweł, 2017-04-19 13:58:06

  Pan Toborek dysponuje nieprawdziwymi lub szczątkowymi danymi. To ignorancja połączona z indolencją.
 • osa, 2017-03-21 16:46:02

  Tylko w Nemo to się zrobiła ruina, płacisz 15-20 zł za wstep, a basen wplywowy i zjezdzalnie zamknięte, woda w ciepłym basenie zimna ogolnie zimno, prysznice nie działają jak potrzeba.
 • Marcin, 2017-03-20 08:53:11

  Do Marcin: Pośpieszyłem się i dałem komentarz po I-szej stronie. Faktycznie są . Zwracam honor.