PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź, Andrzej Adamczyk: S14 powstanie, ale mniejszym kosztem

  • pt    18 maja 2017 - 13:59
Łódź, Andrzej Adamczyk: S14 powstanie, ale mniejszym kosztem
Podpisanie umowy (fot.mib.gov.pl)

Budowa S14 na zachód od Łodzi, zwłaszcza w kontekście Expo 2022, nigdy nie budziła wątpliwości. Optymalizacji wymagał jedynie koszt i sposób realizacji inwestycji - zapewnił minister Andrzej Adamczyk.
• Budowa S14 na zachód od Łodzi, zwłaszcza w kontekście Expo 2022, nigdy nie budziła wątpliwości.

• Zdaniem MiB oferty złożone w postępowaniu przetargowym przekroczyły całkowitą wartość zadania o 264 mln zł.

• Minister Andrzej Adamczyk zapewnił, że realizacja S14 może być zdecydowanie tańsza.

Minister Andrzej Adamczyk podpisał decyzję skierowania do przetargu projektu budowy zachodniej obwodnicy Łodzi w ciągu S14. Postępowanie będzie jednoetapowe.

- Rozwiązania komunikacyjne w województwie łódzkim są szczególnie ważne z punktu widzenia budowy rusztu komunikacyjnego kraju, dlatego cieszę się, że mogę dziś mówić o kluczowych inwestycjach infrastrukturalnych w regionie - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Na podstawie przeprowadzonej analizy oraz wymaganych standardów projektowania Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa uznało, że zadanie, do realizacji którego zostali zaproszeni oferenci w ramach przetargu, jest przewymiarowane.

Zdaniem MiB oferty złożone w postępowaniu przetargowym przekroczyły całkowitą wartość zadania o 264 mln zł.

Jak tłumaczy resort - średni koszt kilometra Zachodniej Obwodnicy Łodzi określony w szacunkach GDDKiA wyniósł ok. 62 mln zł, a po zwiększeniu wartości byłoby to już ponad 72 mln zł za kilometr – dwukrotnie więcej niż średni koszt inwestycji w Niemczech, realizowanych w podobnych uwarunkowaniach.

Minister zapewnił, że realizacja S14 może być zdecydowanie tańsza. Szczegóły nowego projektu trasy przedstawił wiceminister Jerzy Szmit.

- Wysokość nasypów będzie niższa, zmieniona zostanie konstrukcja nawierzchni, ujednolicone konstrukcje obiektów inżynierskich, zmieniony sposób wzmocnienia podłoża, zostanie także przeanalizowana zasadność realizacji wszytkach węzłów – wymienił.

Wiceminister dodał, że łódzki odział GDDKiA kończy przygotowywanie specyfikacji przetargowej.

- Budowa S14 na zachód od Łodzi, zwłaszcza w kontekście Expo 2022, nigdy nie budziła wątpliwości. Optymalizacji wymagał jedynie koszt i sposób realizacji inwestycji - podsumował minister Adamczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.