PARTNER PORTALU
  • BGK

Zobacz, jak będzie wyglądał główny plac Nowego Centrum Łodzi

  • pt    12 lutego 2018 - 12:00
Zobacz, jak będzie wyglądał główny plac Nowego Centrum Łodzi
W myśl założeń Rynek Kobro będzie typowym miejskim placem (fot.mat.prasowe)

To będzie najważniejsza przestrzeń publiczna Nowego Centrum Łodzi. Rynek Kobro znajdzie się dokładnie między dworcem i EC1. Będzie otoczony z jednej strony charakterystyczną dla Łodzi poprzemysłową architekturą, a z drugiej nowymi gmachami. To ma być miejsce spotkań oraz arena dla wielu miejskich wydarzeń.
  • W Łodzi zaplanowano kolejną przebudowę centrum miasta.
  • Autorami koncepcji są projektanci z SUD Architekci i BZB Projekt.
  • Rewitalizacja będzie kosztowała ok. 90 mln zł.

 Jak poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, gotowa jest już koncepcja architektoniczna dla Rynku Kobro i nowej ulicy Hasa, która na odcinku 500 m będzie biegła pod ziemią.

- W lutym przystępujemy do organizacji przetargu. Droga ma być gotowa do końca 2019 roku, a całość inwestycji do 2022 roku. Orientacyjny koszt przebudowy to 90 mln zł – dodała prezydent.

Jego płyta będzie wyłożona płytami klinkierowymi oraz iluminowana oświetleniem LED. W północnej części będzie się schodami obniżać do poziomu ul. Kieślowskiego i wyjścia z dworca. Schody te obsadzimy drzewami, niską zielenią i kaskadowo będzie z nich miejscami spływała woda.

Drzewa pojawią się także po wschodniej stronie placu. On sam będzie przystosowany do organizowania imprez (zaplanowano zaplecze techniczne i windę umieszczone tuż pod powierzchnią rynku).

Razem z placem przebudowana będzie ulicę Hasa, która zamieni się w zielony pasaż z fontannami i miejscami na sezonowe ogródki. Będzie to przestrzeń dedykowana pieszym i rowerzystom, gdzie auta będą wpuszczane jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

To tylko część projektu. Kolejne elementy będą niewidoczne z poziomu ulicy: parking pod placem na 300 samochodów oraz podziemna ulica, której jezdnia będzie zagłębiona na 6,5 metra. Będą do niej prowadziły 2 główne zjazdy: od strony ul. Kilińskiego i od strony ronda pod al. Rodziny Scheiblerów. Wybudowane zostaną także zjazdy do podziemnych parkingów oraz do podziemnych części znajdujących się przy niej budynków.

Rewitalizacja Łodzi

W ramach rewitalizacji obszarowej w Łodzi odnowionych zostanie 145 budynków, w których powstaną mieszkania komunalne i chronione oraz lokale użytkowe, biura i pracownie artystyczne. Pojawi się 7 nowych ulic, zaś 20 zostanie przebudowanych.

Miejsca dedykowane mieszkańcom, które mają stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną, będą zazielenione. Wzdłuż ulic  posadzonych zostanie również 1700 nowych drzew. Długo wyczekiwaną, kompleksową rewitalizację przejdzie też Stary Rynek. Program rewitalizacji to nie tylko zmiany w wyglądzie miasta, ale przede wszystkim działania społeczne.

– To szansa, by odrodziła się nie tylko tkanka miejska, ale także tkanka ludzka. Prace rewitalizacyjne to okazja do stworzenia centrów obywatelskich, świetlic środowiskowych, bibliotek i nowych miejsc spotkań w przestrzeni miejskiej. To jest miks społeczny, który – mam nadzieję – dzięki tego typu podejściu do rewitalizacji pozwoli na odrodzenie społeczne w centralnej części miasta, szczególnie w obszarach zdegradowanych, traktowanych jako enklawy biedy i wykluczenia. Chcemy je zmienić, bo to jest podstawowy cel naszej rewitalizacji – podkreśla prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Inwestycje w ramach rewitalizacji obszarowej warte są prawie miliard złotych. Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień dodał, że Łódź jest największym beneficjentem dofinansowania w regionie, a prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwróciła uwagę, że jest to projekt pionierski na skalę europejską.

Od początku 2016 r. do dzisiaj Łódź złożyła 25 wniosków o dofinansowanie projektów, których całkowita wartość wynosi ponad 2 mld zł, z czego dofinansowanie UE i budżetu państwa to ponad 1,1 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.